Mimarlık, Ekoloji ve Toplumsal Dinamiklerin Keşfi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MESS BOOKS NIC BRUNSDON'UN 'NEFES ALMA' KOMİSYONU ÜZERİNE DÜŞÜNÜYOR

Nic Brunsdon'ın Avustralya'daki 2023 NGV Triennial'i için hazırladığı Architecture Commission'da mimari, ekoloji ve toplumsal dinamikler üzerine bir keşif ortaya çıkıyor. Bağımsız yayıncı Mess Books ile iş birliği içinde, enstalasyon yakın zamanda kapsamlı bir arşivle belgelendi. Adını şişirilebilir eserden alan yeni kitap, Brunsdon'ın beğeni toplayan komisyonunu inceliyor ve nefes alma eylemi ve hava deneyimleri hakkında acil ekolojik, sivil ve politik sorular üzerine bir inceleme sunuyor. Seçilmiş çizimler ve çalışma materyalleri, bu yenilikçi projenin teknik açıdan nasıl hayata geçirildiğine ışık tutarken, yeni yazılar da çalışmanın kesiştiği fikirleri ortaya koyuyor.

(THIS IS) AIR

(THIS IS) AIR, ELEMENTİN MEKANSAL İFADELERİNİ ARAŞTIRIR

(This is) Air, mimar Nic Brunsdon'ın National Gallery of Victoria (NGV) için yaptığı aynı adlı ikonik çalışmayı belgeliyor ve David Neustein'ın (Other Architects, The Monthly) önsözü, Jessica Kwok'un (Storefront for Art and Architecture, NYC) giriş yazısı, Mark Jacques'ın (Openwork, RMIT) yeni yazısı ve Ben Hosking'in fotoğraflarını içeriyor. Bu katkılar, Brunsdon, NGV'den Dr. Timothy Moore ve Ewan McEoin ile ENESS teknik ekibinin üyeleri tarafından yapılan ve çalışmayı hem süreç hem de ürün, mimari ve sanat, deney ve zafer olarak yansıtan konuşmalar ve hitaplarla birlikte yer alıyor.

(THIS IS) AIR

Kwok giriş bölümünde şöyle yazıyor: "Nefes al(a)mama kapasitemiz sayısız faktöre bağlıdır - bedensel yapımız, solunum ve psikolojik koşullanmalarımız ve belki de hepsini kapsayan bir faktör: yapısal güç dinamikleriyle ilişkimiz. Nefes almak çeşitli sosyal ve politik boyutlardan etkilenir. Tanık olduğumuz gibi, bunlar hem şefkatli hem de şiddetli olabilir ve kişiden kişiye hassasiyet dereceleri arasındaki hassas asimetrileri ifade eder. Dünyamız hem madde hem de metafor olarak giderek daha zehirli hale gelirken, nefes almanın ne anlama geldiğini yeniden hayal etmek için hangi çerçeveleri kullanabiliriz?”

(THIS IS) AIR

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)