EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Net Sıfır Karbon Tasarımlı İdari Ofis Binası

Yeni binalar, verimlilik ve çevre dostu tasarımda yenilikler için bir fırsat sunuyor. ZAS Architects, Bucholz McEvoy Architects ile iş birliği içinde, Toronto ve Region Conservation Authority'nin (TRCA) yeni İdari Ofis Binasının tasarımında bu hedefleri göz önünde bulundurdu. Sonuç, doğal malzemeler kullanılarak ve net sıfır karbon hedefine ulaşılarak yeşil inşaat için örnek teşkil eden bir idari bina ortaya çıktı. Şirketin misyonunun bu olduğu düşünüldüğünde, TRCA'nın çevreyi korumaya öncelik vermesi şaşırtıcı değildir. İlhamını doğadan alan bina, peyzajla bütünleştiği bir vadinin kenarında yer alıyor. Sürdürülebilirliğin tüm yönleri dikkate alındığında, yeni genel merkez Kuzey Amerika'daki en enerji verimli orta katlı ticari binalardan biridir.


Tasarımın merkezinde, yaygın olarak kullanılan çelik ve betonun aksine, neredeyse tüm çerçevelerde ahşap kullanımı yer alıyor. Ahşap yapının asansör çekirdeğinden merdivenine ve dış kaplamasına kadar tamamı doğal malzemelere dayanır. İçte ve dışta, bina şirketin misyonunu ve peyzajın doğal olarak kıvrımlı topografyasını yansıtır. Zas Architects'in Müdürü Peter Duckworth Pilkington,” TRCA'NIN yeni işyerini, yerel çevrenin şampiyonu olan çalışanlarının kültürüne ilham verecek, motive edecek ve destekleyecek bir işyeri olarak öngördük " dedi.

Ahşap bileşenlere ve sıkı inşaat cephesine ek olarak bina yeşil bir çatı ve bir yağmur suyu toplama sistemi içerir. Güneş bacaları binanın elektriğinin %5'ini üretir. Ek enerji ihtiyaçları, Ontario'nun şebekesinden gelen düşük karbonlu güç, jeotermal enerji ve çatıya monte edilen güneş panellerinin bir kombinasyonu ile karşılanmaktadır. Ana atriyumdaki masif tabandan tavana su duvarları, TRCA'nın yakındaki su havzalarını korumadaki rolünü ve HVAC sisteminin merkezi bir bileşeni olarak çoklu görevleri simgelemektedir. Yenilikler, pasif sıcaklık kontrolü ve doğal aydınlatmayı kolaylaştırmak için binanın dış cephesindeki panjurları otomatikleştiren teknoloji ile devam ediyor. Ayrıca sistem, bina içindeki çalışanları pencereleri en etkin şekilde açıp kapatmaları gerektiğinde uyarır.

Duckworth Pilkington,” Su duvarı özelliği sayesinde, binanın genellikle gizli altyapı olan yaşam destek sistemlerini görünür ve somut hale getiriyoruz " dedi. “Enerji kullanımı söz konusu olduğunda görünmez, görünür hale getirmek, günlük hayatımızın ve kararlarımızın her gün gezegen üzerindeki etkisinin çok gerçek bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor.”

Başından beri proje sürdürülebilirliği göz önünde bulundurmuştur ve Net Carbon Zero, LEED Platinum V4, Toronto Green Standard Seviye 2 ve WELL Silver sertifikalarını hedeflemektedir. İnşaat Ocak 2020'de başladı ve 2021 sonbaharında tamamlanması bekleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)