​Nilüfer Kozikoğlu’ndan Bir Totem Yerleştirmesi​: İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı Kapsamında Hazırlanmıştır.

AlveTot’ta pomzanın parçacıl dokusu sayesinde bütünün boşlukla birlikte algısı deneyimleniyor...

3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında Poncebloc ve PETRA desteğiyle hazırlanan, Bienal sırasında ve sonrasında PETRA The Flooring Co.’nun çalışma mekanında sergilenecek olan yerleştirme projesi, Nilüfer Kozikoğlu’nun liderliğindeki Urban Atölye tarafından hazırlandı. 

Yerleştirmenin parçalarından alveTot heykelinde, çok heyecan verici ve doğal bir malzeme olan pomza kullandık. Bir totem yerleştirmesi olan alveTot’ta pomzanın parçacıl dokusu sayesinde bütünün boşlukla birlikte algısının ziyaretçiler tarafından da deneyimleneceğini düşündük.

Urban Atölye imzalı yerleştirme çalışmasının diğer bir parçası ise “Sarıyer’de bir hatırlatıcı: Renk” atölyesi sergisinin sunumu için pomza taşı kullanılarak hazırlanan kaideler. Bunlar beyaz çimento ve pomza oranları ile farklılaşarak hem taşınabilecek kadar hafif hem de devrilmeyecek kadar ağır olacak şekilde tasarlandı.

Tüm bu işlerin bir arada eklemlenip yerleştirmeyi bir bütün haline getirmek, bir teknenin kıyıya gelip iskeleye demir atmasına ya da bir objenin kitaplıkta yer bulmasına benzetiliyor. Çalışmanın parçaları kentsel peyzaj öğeleri olarak tanımlanabilirken, yerleştirmenin zaman içinde mekan ve bölgeyle ilişkilenip çevresiyle ve kullanıcısıyla bağ kuracağı öngörülüyor.

Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında sergi 20 Kasım 2016 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

Etkinlik Adresi: Cumhuriyet mah. Hacıosman Bayırı Cad. No: 19 Sarıyer İstanbul
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)