EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Odunpazarı Modern Müzesi ile İlham Veren Bir Müze Deneyimi

Bir üniversite şehri ve Türkiye’nin modern kentlerinden biri olan Eskişehir’de inşa edilen Odunpazarı Modern Müzesi’nin (OMM), 2019 yılının Haziran ayında açılması planlanıyor. Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma ve Associates (KKAA) tasarımı olan müze, 4,500 metrekarelik alanda, Odunpazarı'nın geleneksel Osmanlı ahşap konstrüksiyonlu evlerinden ve geleneksel Japon mimarisindeki öğelerden aldığı referanslarla tasarlanmış.

Gün ışığını içeri alarak üç kata yayılan sergi ve ziyaretçilerin kullanımına açık ortak alanları ile ilham veren bir müze deneyimi yaşatmayı amaçlayan OMM, geniş giriş katıyla bölgenin tarihi dokusunu yansıtırken üst katlara doğru daralan tasarımıyla sanatseverleri aynı zamanda mimari bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

Farklı büyüklüklerdeki sergileme alanlarının yanı sıra kafe, müze dükkanı ve atölye alanları da müzenin dinamik yapısını yansıtıyor. Odunpazarı'nın tarihi dokusuna gönderme yapan ahşap yapı sistemi ve etkileyici mimarisi ile gündüz olduğu kadar gece de semte hayat verecek müze binasının bu bölgenin odak noktası, sembolü ve aynı zamanda kamusal bir toplanma merkezi olması öngörülüyor.

Kengo Kuma and Associates kurucusu Kengo Kuma ve ortaklarından Yuki Ikeguchi OMM müzesi ile ilgili yaptıkları açıklamada; “Bu projenin özünde, insanlarla sanat arasında bir bağlantı kurma arzusu vardı. Binanın, şehrin  tarihini ve hafızasını taşımasını, hem insan ölçeğinde hem de içinde bulunduğu Odunpazarı'nın kendine özgü sokak manzarası ile rezonansa geçmesini istedik. Halkın zevk almasını ve bina ile etkileşime geçmesini görmek için sabırsızlanıyoruz”dedi.

OMM'da koleksiyon sergilerinin yanı sıra, farklı disiplinlerden çağdaş sanatın uluslararası isimleri evrensel bir bakışla süreli sergi programında yerini alacak. Müzenin, sanatın merak uyandıran ve bir araya getiren gücü ile insanları birleştirmesi, şehre ve müzecilik anlayışına farklı bakış açıları getirmesi planlanıyor. Herkesin keyifle vakit geçirebileceği yeni bir nefes alanı yaratarak müzelerin durağan yapısının dışına çıkmayı hedefleyen OMM, sanatsal bir buluşma noktası olmaya hazırlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)