Parkta Geçici Bir Sınıf Pavyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Lozan merkezli Emixi Architectes, İsviçre'nin Romanel-sur-Lausanne Belediyesi'nde geçici bir sınıf pavyonunun tasarım ve inşasını tamamladı. Prazqueron Parkı'nda yer alan çağdaş, tek katlı binada, her biri dışarıya doğrudan erişimi olan dört köşe sınıf bulunuyor. Oldukça geniş camlı cepheler, sınıf pavyonunu park ortamına bağlıyor ve iç mekanları bol miktarda doğal ışıkla dolduruyor. Pavyon, sıcak yaz aylarında gölge ve hava koşullarına karşı koruma sağlayan kapalı bir yürüyüş yolu ile çevreleniyor.

Sınıf pavyonu, Romanel-sur-Lausanne Belediye yönetimi tarafından, topluluk yeni bir okul kompleksi beklerken geçici bir önlem olarak yaptırılmış. Emixi, "Üç ayda tasarlanan ve iki ayda inşa edilen pavyon, köydeki demografik büyüme karşısında acil bir ihtiyacı karşılıyor." dedi. Prefabrik bina, verimli ve kolay bir şekilde monte edilen ahşap bileşenlerden inşa edildi.

Sınıf Pavyonu

Geçici niteliği göz önüne alındığında, inşaat sistemi yapının demonte edilebilmesini ve minimum atıkla yeniden kullanılabilmesini veya geri dönüştürülebilmesini sağlıyor. Stüdyo, "Bina geçici ve sökülebilir olmasına rağmen, odak noktası yüksek kaliteli, konforlu pedagojik alanlar." dedi. Sınıflar yüksek bir standartta tamamlandı - pavyonun genel tasarımı ve yapısı, bu tür geçici projelerde sıklıkla kullanılan konteyner tarzı çözümlerle belirgin bir tezat oluşturuyor.

Sınıf Pavyonu

Sınıflar simetrik olarak oluşturulmuş ve binanın ana eksenleri boyunca uzanıyor. Pavyon, çapraz lamine ahşap kullanımı da dahil olmak üzere (dijital modelleme ve imalat stüdyosu Laporch'un ahşap işleri ile) ahşaptan tek tip olarak inşa edilmiş olup, bu malzeme hem çocukların hem de öğretmenlerin sağlığı ve refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak. Ahşap, tavanlarda akustik bir yüzey, duvar panelleri ve mobilyalar da dahil olmak üzere iç mekanın tamamında kullanılmış.

Sınıf Pavyonu

Ahşabın doğal estetiği renk kullanımıyla tamamlanıyor: yeşilimsi mavi zemin, sınıfların ve ortak alanların her birini birbirine bağlıyor; kapı girişlerinde ve depolama ünitelerinde, mobilyalarda ve cephe unsurlarında kullanılan koyu kırmızı ton, tüm pavyonu "köyün simgesel renginde" birleştiriyor, diye belirtiyor Emixi. Cephenin yumuşak yeşil rengi, sınıf pavilyonunun park ortamına zemin oluşturmasını sağlıyor.

Sınıf Pavyonu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)