Pillars of Dreams Pavyonu

Charlotte , Kuzey Carolina'daki yakın zamanda yenilenmiş Valerie C. Woodard Merkezi’nin plazasında coşkulu bir pavyon asılı duruyor. Rüya Sütunları olarak da bilinen pavyon, yaşanması gereken bir simgedir. Bulut benzeri köşk, çift kıvrımlı kanopiyi oluşturan kesintisiz alüminyum yüzeyin bir parçası olan dokuz ayak üzerindeki zemine sabitlenmiştir. Bu açık sütunlar, ziyaretçiler ve çalışanlar için halka açık bir agora oluşturarak kümelenmiş bir oturma alanına dönüşüyor. Renkli pavyon, otoparktan ana girişe giden yol boyunca, dostça etkileşimin yanı sıra düşünmek için sessiz anlar barındırıyor. Havadar pavyon güneşten korunma sağlarken aynı zamanda gözenekli yüzeyi sayesinde dinamik bir ışık yayıyor. İçerideki, renkli ve benekli ışıkla dolu atmosfer, meraka, meslektaş dayanışmasına ve yenilenmiş bir mekân ruhuna ilham veriyor.

Pillars of Dreams
Pillars of Dreams

Kendini Taşıyan Pavyon

Stüdyonun prototip yapıları ( Double Agent White , Situation Room , Louis Vuitton için bir pop-up ) genelinde kürelerin bir araya getirilmesi üzerine inşa edilen Pillars of Dreams , bu ciltleri havaya fırlatıyor. 26 fit yüksekliğindeki pavyon, adeta balon gibi süzülüyor. Ancak bu balonları ayakta tutan helyum veya herhangi bir birincil veya ikincil yapı değildir. Balon benzeri agrega üzerinde uzanan cilt kendi kendini destekler. İki katmanlı, 3 mm'lik yüzeyin karmaşık deseni, geniş çift eğrilik alanları ile tüp benzeri kolonların yoğun veya kısıtlı eğriliği arasındaki geçişleri sağlar.

Pavyon Tasarımı
Pavilion Design

Desenlerin Tasarımı

İki renk yolundaki labirent parçaları, ultra ince cildin iki yüzünü oluşturur. Segmentasyon, üç boyutlu bir ağı doğrusal veya doğrusal olmayan şeritlere ayırma işlemidir. Paralel etken tabanlı arama protokolü tarafından üretilen doğrusal olmayan şeritler, etmenlerin sıkı dönüşlerde tutumlarını değiştiren kararsız davranışlarının sonucudur. Işık, dikişlerde bir araya gelip zemine doğru yol alırken, hizalamayı doğrusal çizgiler olarak bulur. Bu ısık desenler, balonlaşan açılımlar boyunca, hesaplamalı açıklamanın özyinelemeli niteliğini ifade ederler. Desendeki çatallanmalar ve yarıklar, gözeneklilik oluşturmak için gerilir ve yayılır. Patlama noktasına kadar üflenmiş sakız gibi, deri daha ince ve daha geniş küreler boyunca daha açık hale gelir ve ışığın geçmesine izin verir.

Enstalasyon Örnekleri
Enstalasyon Tasarımı

Beyaz dış yüz, iç kısımdaki doygun renklenmeyi örter. Perdedeki açıklıklar, bir dizi parlak tonda çapraz lamine şeritlerin iç kısımdan görünebilir. Pavyon uzaktan bakıldığında yumuşak renk tonlarına sahiptir, ancak izleyici, içerideki degradenin titreşen parıltısını hala algılayabilir. Pavyon sokaktan göze çarpsa da anlaşılabilmesi için yaklaşılması gerekir. Pavyona yaklaştıkça rengin yoğunluğu artar ve nihayet girişte izleyiciyi sarar. Aynı zamanda bu yönüyle meraklı ziyaretçileri ödüllendirir.

Kamusal Alan Sergi Örnekleri
Kamusal Alan Tasarımı
Renkli Pavyon Örnekleri

İç kısımda bulunan renk, sadece kulak misafiri olmakla kalmaz, aynı zamanda iç kısımdaki aktiviteyi kucaklamak amacıyla açılan sütunların arasından göz seviyesine gelir. Dikey bir eğim, sütunların yüksekliğini niteler ve gözün yapıyı izlemesini sağlar. Koltuklar, "kabarcıkların" en inceltilmiş ve aşırı şişmiş göründüğü derideki açıklıkların altında gruplandırılmıştır. Rengin ışıkla buluştuğu bu ilginç mahzenlerin altında Mecklenburg County çalışanları ve sakinleri toplanacakları, enerji toplayacakları, eğlenecekleri ve belki de hayal kuracakları bir yere sahip olur.

Pavilion Nedir?
 • Mimarlar: MARC FORNES / THEVERYMANY , MARC FORNES / THEVERYMANY
 • Alan: 600 ft²
 • Yıl: 2019
 • Fotoğraflar: NAARO

 •  
  Yorum yaz...

  Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
  Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)