Biyofilik Tasarımlı Bir Ofis

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrinde bulunan bina, halka açık parklara ve meydanlara engelsiz erişimi olan bir T kavşağı üzerine inşa edilmiş. Kulağa hoş geliyor ama büyük bir sorun vardı ve o da "güneş". Sürdürülebilir mimari yapının etrafını çok ısıttığından adeta yapıyı fırına çevirdi. TAA DESIGN bu sorunla başa çıkmanın sürdürülebilir bir yolunu bulmuş.

Biyofilik Tasarımlı Bir Ofis

Tony Fruits Office'in iki ön cephesi sabahtan akşama kadar doğrudan güneş ışığı alıyor. Güneş ışığını sevenler için bu harika olabilir ama yanıyormuş gibi hissetmek istemeyenler için bu pek de iyi değil! TAA DESIGN, görünümü içeriden engellemeden gölge oluşturmak için delikli bir şekil kullandı. Bu tasarım güneş ışığını filtreleyen doğal bir kaplama oluşturarak yeni bir yeşil alan yaratıyor. 

Biyofilik Tasarımlı Bir Ofis

Aslında bitkiler, her ofisten görülebilen yeşilliklerle binanın etrafında koruyucu bir örtü oluşturuyor. Sürdürülebilir mimari tasarımda ahşap çıtalar ise bir küp oluşturarak gerekli gölgeyi sağlar ve cepheyi eğik güneş ışığından koruyor. Pencere camı ayrıca enerji tasarrufu sağlamak için ışığı yansıtır ve ısıyı saptırır.

Biyofilik Tasarımlı Bir Ofis

Ağaçlar ve yeşillikler her yere uzanıyor ve sürdürülebilir mimariyi bir ormanla çevrili gibi gösteriyor. Ayrıca bu inanılmaz sürdürülebilir mimari yapıyı yeşilliklerle çevreleyerek doğaya her şeyden önce saygı duyulması gerektiğini herkese hatırlatıyorlar. Kavurucu güneşin sıcaklığıyla baş etmenin en iyi yolu nedir? Tabii ki doğal dünyaya dönerek!

Biyofilik Tasarımlı Bir Ofis

Uzun zaman önce doğa, gölgeli, serin alanlar yaratmayı öğrendi. Tasarımcılar artık insanların çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek için bu modeli takip etmeyi öğreniyor. TAA DESIGN, bina tasarımına yönelik bu yenilikçi, daha sürdürülebilir yaklaşımda lider konumundadır. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)