Powerhouse Company Kentsel Topluluk Alanı Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Powerhouse Company, Studio Donna van Milligen Bielke & Ard de Vries Architecten, Team V Architecture, Joppe Kusters ve DELVA Landscape Architecture | Urbanism ile birlikte Amsterdam'ın tanınmış bir kenar mahallesi olan Havenstraat'ta yaratıcı bir kentsel bölge tasarlamak üzere açılan yarışmayı kazandı. Kullanılmayan endüstriyel kalıntılar, tarihi tramvaylar ve gayriresmi yeşilliklerle tanımlanan bir konumda yer alan bölge, kendisini yerel işletmelere, yaratıcılara ve yapımcılara açarak niteliğini iyileştirmek için deney alanı sunma potansiyelini gösteriyor.

VrijHaven olarak adlandırılan bu kentsel topluluk, mimarların iş birliği ile geliştirilmiş olup, tasarımı farklı çözümler ve etkileyici konut binaları ile besler. Studio Donna van Milligen Bielke & Ard de Vries Architecten, kentsel yaşam için bir sahne görevi gören anıtsal bir kaide olarak tasarlanan 'Oerplint'i yarattı. İçeride, esnek stüdyolar, uygun fiyatlı yaratıcı alanlar, restoranlar ve kültürel mekanlar sokak seviyesini harekete geçiriyor.  Üstünde ise kültürel programlama için kamusal bir meydan oluşturulmuş.

Kentsel Topluluk Alanı

Powerhouse Company, Team V Architecture ve Joppe Kusters'tan oluşan bir ekip, her biri kendine özgü bir kimliğe sahip on iki konut blokundan oluşan bir grup tasarladı. Tasarımlarında, esnek planları ve küçük ölçekli sirkülasyon tasarımını tercih ederek, yeniden kullanılan unsurları ve biyobazlı malzemeleri kullanmışlar. Her bina ayrı bir görüntü sergilerken, on iki blokun tasarımı tutarlı bir niteliğe sahip olacak şekilde oluşturulmuş.

Kentsel Topluluk Alanı

Projenin genelinde DELVA tarafından tasarlanan yeşil avlular toplanma ve oyun alanları sunuyor. Yaratıcı niteliğini geliştirmek ve daha geniş Amsterdam bölgesine bağlamak için bir sanat rotası da tasarlanmış. Projede her yaş grubuna uygun konutlar yer almakta, ailelere odaklanılmakta ve yaratıcı kişiler için özel alanlar sunulur. Sokak düzeyinde tasarım, sakinleri ve ziyaretçileri etkileşime girmeye ve alanı sahiplenmeye davet etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, VrijHaven enerji tasarruflu ve enerji tedarik eden bir bölge olmayı hedefler. Mahalle, enerji maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmak için akıllı bir şebekeye bağlanacak. Ahşap yapılar ve yeniden kullanılan malzemeler de düşük karbonlu bir müdahaleye katkıda bulunuyor.

"Havenstraat'ın özgür ruhlu karakterinden ilham alan ekibimiz, kendine özgü bir topluluk oluşturdu. Anıtsal kaideyi etkileyici konut binalarıyla birleştirmek sadece yeniliğe izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda bölgenin kendine özgü niteliklerini de koruyor." - Thomas Ponds (Powerhouse Company)

Kentsel Topluluk Alanı

Benzer bir şekilde Powerhouse Company, kısa bir süre önce Amsterdam Zuidas bölgesinde, uygun fiyatlı konutlarla birlikte ofis ve ticari alanların bir karışımını içeren bir başka kentsel bölge olan "The Harmony" için tasarımlarını açıkladı. Uluslararası alanda tanınan şirket ayrıca kısa bir süre önce Avrupa'da tamamen masif ahşaptan inşa edilen ilk üniversite binası olan Marga Klompé Binası'nı tamamlamış.

Kentsel Topluluk Alanı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)