Şebekeden Bağımsız Yaşamı Mümkün Kılan Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra merkezli Studio Bark, İngiltere'nin Leicestershire bölgesinde yer alan ve suyla çalışan bir aile evi olan Breach House'un planlarını açıkladı. Sahiplerinin "arazide yaşamalarını" sağlamak için tasarlanan Studio Bark'ın önerisi, fotovoltaik (PV) paneller ve mikro-hidro enerji ile çalışacak ve şebekeden bağımsız çalışabilen bir ev oluşturacak.

430 m2'lik teklif, yeni evin yanı sıra mevcut bir tarımsal ahırın restorasyonu ve kapsamlı çevre düzenlemesini de içerecek. Arazinin küçük dereler, akarsular ve göletler arasındaki konumundan yararlanılarak, çevredeki tarlalardan akan su, evin enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak için kullanılacak. Bu su aynı zamanda yerinde hasat edilecek ve evin içinde kullanılmak üzere filtrelenecek.

Stüdyo Direktörü Tom Bennett, "Konsept, su aracılığıyla ekoloji ve insan ihtiyaçları arasında bir karşılıklılık kuran kırsal bir ev." dedi. "Geleneksel bir çiftlik evinin tipolojisini yansıtan kütle, bağlamsal etkileri harmanlayarak bulunduğu ortamla zarif bir şekilde örtüşen modern bir bina oluşturuyor."

Breach House

Yerel tipolojilerden esinlenen ev, avlular ve derin sarkan saçakların oluşturduğu korunaklı açık alanlarla tamamlanan kümeler halinde düzenlenecek. Sahanın merkezinde yer alacak bir 'su kulesi', havalandırma ve sirkülasyon işlevlerinin yanı sıra su filtrasyonuna da ev sahipliği yapacak.

Aynı zamanda evin iki kanadını birbirine bağlayacak bir merdiven ve koridoru da barındıracak ve plan boyunca su kullanımına görsel bir referans olacak şekilde tasarlandı. Teklif için önerilen düşük karbonlu ve doğal malzemeler arasında, çevredeki peyzajın niteliği ve mirasına uygun olarak seçilen geri kazanılmış tuğla, Birleşik Krallık kaynaklı ahşap ve geri kazanılmış kiremitler yer alıyor.

Breach House

Teklifin görselleri, büyük ölçüde ahşap bir yapıyı ortaya koyuyor ve evin iç kısmında tavan pencereleri ile serpiştirilmiş açık kirişler bulunuyor. Dış cephede, yamuk şeklindeki çatılar dekoratif kiremitlerle kaplanacak ve üst kattaki yatak odasına bitişik bir balkon için barınak sağlayacak.

Stüdyoya göre, binanın kalan karbon etkisinin, yaklaşık 200 ağacın dikilmesi de dahil olmak üzere, sahadaki karbon azaltımını hızlandıracak peyzaj önerileriyle karşılanması bekleniyor. Stüdyo tarafından yapılan hesaplamalar, bu peyzaj önerilerinin binanın ömrü boyunca salınacak karbon miktarının yaklaşık üç katını tutacağını gösteriyor.

Breach House

Bennett, "Önerilen çalışmalar arasında yeni bir ormanlık alan, ıslak çayır, zenginleştirilmiş kır çiçeği çayırı, eski haline getirilmiş tarihi koruluk, ardışık ağaç dikimi, yeni göletler ve eski haline getirilmiş tarla sınırları yer alıyor." dedi. "Bu önlemler karbonu tutacak, halihazırda tarımsal alan olan bölgenin ekolojik değerini büyük ölçüde artıracak ve bölgedeki doğal sel yönetimine yardımcı olacaktır."

Breach House

Teklifin yüzde 65'lik bir biyoçeşitlilik net kazanımı ile sonuçlanması beklenmekte olup, ev setine bir yarasa tavanı da dahil olmak üzere ek habitat önlemleri dahil edilmiş. Sürdürülebilirliğe odaklanan diğer mimari projeler arasında İngiltere'nin ahşaptan yapılmış "en sürdürülebilir" ve en büyük mahallesi ile Paris'te kireç taşı binalardan oluşan bir mahalle yer alıyor.

Breach House

Proje künyesi:

Mimar: Studio Bark

Planlama danışmanı/acentesi: Studio Bark

Müşteri: Özel Yerli

Yapı mühendisi: Structure Workshop

Peyzaj mimarı: Studio 31

Enerji danışmanı: Max Fordham

Hidrolog: Amber Planning

Ekolog: Elton Ecology

Arborikültürist: RJ Tree Services

Kara yolları: Create Consulting Engineers


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)