Şehir Planlanması İçin Venedik Giriş Biletlerini Uygulamaya Koydu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Venedik makamları, uzun süredir tartışılan, şehri ziyaret eden günlük turistler için ücret uygulamasına yönelik planları içeren bir pilot program başlattı. Lojistik sorunlar nedeniyle birkaç kez ertelenen program, online ödeme platformunun faaliyete geçtiği 16 Ocak tarihinde resmen başlatıldı. Programın kapsamının genişlemesi beklenirken, şimdilik sadece en kalabalık sezon olan 25 Nisan-14 Temmuz tarihleri arasındaki belirli günlerde uygulanacak.

Söz konusu tarihler arasında 29 gün boyunca sabah 8:30 ile öğleden sonra 16:00 arasında yapılacak günübirlik ziyaretler için kişi başına günlük 5 Euro olarak uygulanacak olan ücret, Murano ve Lido gibi popüler turistik yerler de dahil olmak üzere lagündeki diğer adalara seyahat edenlere de uygulanacak. Ziyaretlerden önce turistler biletleri almak için online platformu kullanabilecek ve şehirde kontroller yapacak olan yetkililere gösterilmek üzere bir QR kodu alacaklar.

Venedik

Vergi sadece günübirlikçiler için uygulanmaktadır. Ancak otel rezervasyonu olan turistlerin de platforma kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Otel bilgilerini girdiklerinde, otel faturaları zaten Venedik konaklama ücretini içerdiğinden, ödeme yapmaktan muaf olacaklardır. Veneto bölgesi sakinleri, öğrenciler ve şehirdeki aile üyelerini ziyaret edenler gibi diğer istisnalar da dikkate alınmaktadır.

Venedik

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro'ya göre bu ücretin amacı kente ekstra gelir sağlamak değil, trafiğin yoğun olduğu dönemlerde turist akışını düzenlemek ve ziyaretçileri gezileri için daha az yoğun günleri seçmeye teşvik etmek. Avrupa'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan şehir, uzun zamandır iklim değişikliği ve aşırı turizmin etkileriyle mücadele ediyor.

Bu tehditler nedeniyle Venedik UNESCO'nun "Tehlike Altındaki Dünya Mirası" listesine dahil edilmek istenmiş ancak aday gösterilmekten kıl payı kurtulmuştur. Hassas kenti korumak için, büyük yolcu gemilerinin Venedik sularına girmesinin yasaklanması ve lagün ağzında, yüksek gelgitlerin batmakta olan kenti sular altında bırakmasını engellemek için tasarlanmış bir bariyer sistemi olan MOSE'nin kurulması da dahil olmak üzere çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Diğer bazı Avrupa şehirleri de turizmi daha iyi yönetmek için programlar uyguluyor; Yunanistan'ın Atina kenti en ünlü cazibe merkezi olan Akropolis'e ziyaretler için bir zaman dilimi sistemi getirirken Paris de Fransa genelinde daha az bilinen yerleri tanıtmak için bir kampanya başlattı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)