Snøhetta Tarafından Tasarlanan BREEAM-Excellent Sertifikalı Bir Ofis

Fransız medya şirketi Le Monde Group 1.600 çalışanını yeni genel müdürlüğüne alıyor. Bina, BREEAM Excellent sertifikasına sahip olmanın yanında aynı zamanda prestijli Grand Prix SIMI Fransız gayrimenkul yarışmasının 10.000 m2’den büyük ofis binası kategorisinde ödül kazanan çarpıcı bir Snøhetta tasarımı. 

Şehrin 13. semtinde konumlandırılan kıvrımlı hatlara sahip ofis binası, yaklaşık 800 olası konfigürasyona sahip bir örüntüde 20.000'den fazla pikselli cam element içeren cüretkâr plazası, yükselen kemerli yolu ve yarı saydam dış kaplamasıyla dikkat çekiyor. Sofistike dış görünümü, metin benzeri örüntüsü gazete ve dergilerdeki basılan harfleri anımsatıyor.

Paris’in tarihi kısımları ile Rive Gauche’deki daha modern bölge ile keşisen 23.00 metrekarelik Le Monde Group genel müdürlüğü firmanın daha önce şehrin farklı bölgelerine dağılmış olan 6 haber merkezini tek bir çatı altında topluyor. Şeffaflık, erişilebilirlik ve Paris ile açık diyalog kurabilme hissi, binanın tasarımının yarı şeffaf, dinamik bir dış görünüm ve zemin kattaki ticaret alanları ile halka açık bir plaza olmasını sağladı. 

Mekân ayrıca 300’den fazla bisikleti park alanı ve yakındaki tren istasyonuna kolay erişim sunuyor. Snøhetta’nın kurucu ortağı Kjetil Trædal Thorsen "Le Monde Group Genel Müdürlüğü, kuruluşundan bu yana, toplumumuzun bugün karşı karşıya olduğu pek çok zorluğa mimari ve sembolik bir karşılık vermiştir. Bina, öncelikle korku ve belirsizliğin toplumlarımızı bariyerleri artırmaya ve güvenlik uygulamalarını güçlendirmeye zorladığı bir zamanda faaliyete geçmekle ilgili. Bu bağlamda proje bizi mimarinin hem kamusal hem de özel, dış ve iç alanların, şeffaf veya opak olabilecek alanlar yaratabileceğini düşünmeye davet ediyor. Birçok diğer projemiz gibi bu, mimarlığın boşluklarını saptayan hibrit bir bina ve halka hizmet etmek için tasarlandı.”dedi.

Bitki örtüsüyle kaplı bir açık hava terasına yer açmak için binanın bir kısmı ayrılırken solar paneller de binanın neredeyse tüm çatısını kaplıyor. Yapının her iki tarafından erişilebilir olan yükseltilmiş terası Sen Nehri’nin ve yapıyı çevreleyen şehir peyzajının müthiş manzarasını sunuyor. İç kısımda ise hem bol ışıklı iç mekânlar, yüksek kalite, esnek çalışma alanlarıyla farklı geniş ofisler ve toplantı odaları hem de kütüphane, çalışanlar için restoran, oditoryum ve Le Monde Group’un analog arşivi bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)