Soyak, İkinci Kez Kurumsal Sorumluluk Raporu Yayınladı

Soyak Holding kurumsal kültür olarak benimsediği ‘Sürdürülebilir Yaşam’ yaklaşımı konusunda yaptığı tüm çalışmaları, uygulamaları ‘Kurumsal Sorumluluk Raporu 2014’te paydaşlarıyla paylaştı. İkinci kez yayınlanan ve Soyak Holding’in sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm yönleriyle ortaya koyan rapora isteyen herkes Soyak Holding’in yeni web sitesinden erişebilecek.

Soyak Holding, ilkini 2007 yılında “Sürdürülebilir yaşam” adıyla yayınladığı Kurumsal Sorumluluk Raporu’nun ikincisini paydaşlarıyla paylaştı. ‘Kurumsal Sorumluluk Raporu 2014’ adıyla yayınlanan rapor, Soyak Holding’in sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm yönleriyle ortaya koyuyor. Soyak’ın “Çevreye ve toplum değerlerine saygılı çalışmalarla sürdürülebilir gelişmeye ve daha iyi bir geleceğe katkıda bulunmak” kurumsal stratejisi kapsamında ele alınan tüm faaliyetleri; ‘Sürdürülebilir Yaşam’ odaklı gerçekleşiyor.


Rapor kapsamında Proje Geliştirme, Sertifikalar, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Sivil Toplum Kuruluşları ve Üniversitelerle İşbirlikleri ana başlıkları detaylı olarak irdeleniyor. Ekolojik çeşitliliği korumaktan enerji tüketimini azaltmaya, geri dönüşümlü malzeme kullanmaktan paydaşlarını çevresel yönetim hakkında bilgilendirmeye kadar Soyak’ın tüm sürdürülebilirlik politikaları bu ana başlıklar içinde raporda yer alıyor.

Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel raporun yayınlanmasıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Soyak’ta kurumsal sorumluluk konusunda yapılan her çalışmanın, kurum politikası olarak uygulanıp, kurum hedefleriyle örtüştürüldüğünde ‘sürdürülebilir’ olacağına inanılmaktadır. Gelecek için atılan her adımın, bugünden atıldığını gösteren ‘Bugün aslında yarın’ mottosuyla Soyak, uluslararası çevre standartlarını hedef alarak, sürdürülebilir gelişimi destekleyecek, gelecek nesillerin yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlayacak projelere imza atmayı hedeflemekte ve sürdürmektedir. Kapsamını genişleterek hazırladığımız Kurumsal Sorumluluk Raporumuzda, sürdürülebilir yaşam yaklaşımımız konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı paylaştık. Raporda, Soyak’ın geçmiş ve bugün kalıcı olarak inşa ettiği çalışmalarından geleceğe bıraktığı izler yer alıyor” dedi.

Soyak’ın sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında 2013 yılında hazırlanan rapor, sosyal ve üretim odaklı proje geliştirme aşamasından, farklı alanlarda alınan sertifikalara uzanarak, Soyak’ın çevre eksenli tavrını göz önüne seriyor. Arazi kullanımından peyzaj için seçilen yerel bitkilere, sulama ve aydınlatma sistemlerinden yağmur suyu geri kazanma projelerine kadar pek çok alandaki uygulamalar toplu olarak Kurumsal Sorumluluk Raporu’nda paylaşılıyor. Geleceğin üzerine yükseleceği yeşil bina uygulamalarıyla, Türkiye’de var olan binalar kategorisinde LEED sertifikası almaya hak kazanan ilk bina olan Soyak Holding’in sertifikasyon süreci de raporun en dikkat çekici bölümlerini oluşturuyor. Raporda ayrıca günümüz dünyasının belki de en önemli konusu olan tasarruflu bina ve yenilenebilir enerji alanlarındaki faaliyetler, kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki projeler; bilgi, uzmanlık ve tecrübelerin paylaşıldığı STK’larla yapılan işbirlikleri Soyak’ın sürdürülebilirlik alanında attığı adımlar olarak çok net ve anlaşılır bir dilde derlenmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)