Stefano Boeri Architetti İtalya için Prefabrik COVID-19 Aşı Merkezleri Tasarlıyor

En çok Vertical Forest (Dikey Orman) gökdelenleriyle tanınan Milan merkezli mimarlık şirketi  Stefano Boeri Architetti, İtalya’daki COVID-19 aşı kampanyası için mimari ve iletişim ile ilgili konseptler tasarlamak ve geliştirmek için danışmanlardan oluşan bir ekiple ortaklık kurdu. Ücretsiz olarak tamamlanan projenin tüm açıları pembe çuha çiçeği logosu ile birleştirildi ve mottosu “İtalya bir çiçekle hayata dönüyor.” Kampanyaya, İtalya’nın kamusal alanları ve meydanlarında hızlıca açılan aşı dağıtım merkezleri olarak tasarlanan ve güneş enerjisi le çalışan büyük prefabrik çadırların dizaynı da dahil.

Aşı kampanyası, COVID-19 krizi için kurulan İtalyan Özel Komisyonu’nun Yetkilisi Domenico Arcuri tarafından yürürlüğe koyuldu. Arcuri konsept tasarımları Aralık ayının ortasında halka açıkladı. Kampanya logosu ve geçici prefabrik çadırların tasarımına ek olarak proje, aşıya duyulan şüpheyle mücadele edebilmek amacıyla bilgilendirici totemler ve iletişim stratejileri için öneriler de sunuyor.

Stefano Boeri basın bülteninde “İlkbahara özgü bir çiçek simgesiyle dinginliğin ve yenilenmenin sembolünü yansıtabilecek bir mimari yaratmak istedik” dedi. “Aşı vurulmak vatandaşlık görevinin yerine getirilmesi olacak, başkalarına duyduğumuz sevgi ve hayatı yeniden keşfetmek anlamına gelecek. Bu virüs bizi hastane ve evlere hapsettiyse aşı da hayatla ve bizi çevreleyen doğayla bağımızı tekrar kurmamızı sağlayacak.”

Dairesel prefabrik büyük çadırlar aşıyı uygulamak için kamusal alanlara kurulabilecek. Bu çadırlar kolay kurulum ve sökmeye uygun olarak tasarlandı. Her bir kereste çerçeveli yapı suya dayanıklı doğada çözünebilen geri dönüştürülebilen farklı kumaşlarla kaplanabilecek. Kendini taşıyabilen kumaş parçaları iç alanlar organize etmek için de kullanılabilecek. Üzerinde büyük bir çiçek logosu olan dairesel çatı yapının tüm elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli olacak güneş pilleriyle de kaplanacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)