EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Studio Gang Denver’daki Titrek Kavaklardan İlham Alan Bir Karma Kullanım Oteli Tasarlıyor

Studio Gang ve Denver merkezli gayrimenkul şirketi olan Urban Villages, Denver Kolorado’da 13 katlı yeni bir karma kullanım oteli projesi açıkladı. 145.000 metrekarelik binaya “Populus – Kavak” adı verildi ve Civic Center Parkı’nın yanında yer alacak. Şehre ve arkadaki Rocky Dağları’na bakan otelin şehir merkezinin yeni sosyalleşme merkezi olması amaçlanıyor. Öne çıkan köşe formuyla bina, Denver’ın kentsel, sanat ve ticari bölgelerini birbirine bağlamak için tasarlandı.

Projenin ikonik öğesi olarak otelin pencereleri Kolorado’nun sembolü titrek kavakların büyüme sürecinden ilham alınan karakteristik bir şekle sahip. Ağaçlar büyüdükçe gövdelerinin ince kabuğunda koyu göz şeklinde işaretler bırakarak alt kısımlardaki dallarını döküyor. Ekip, girişleri ve lobi, restoran ve sosyal aktivite alanlarının manzaralarını düzenlemek için pencere yüksekliklerinin 9,14 metreye kadar ulaştığını belirtti. “Her bir dikey deniz kabuğu formundaki kaplama, otelin bir odasının genişliği kadar ve odanın pencereleri kamusal ve özel alanlar için değişen ebatlarda.”

Dışarıda her bir pencerenin “kapakları” yağmur suyu kanalı işlevine sahipken aynı zamanda iç mekân için gölgelik görevi görmek ve binanın enerji performansını arttırmak amacıyla güneşe uyum sağlayacak şekilde dışarıya doğru uzanıyor. Otel misafirleri ilerideki dağların yanı sıra Civic Center Park’ın ve Eyalet Kongre Binası’nın manzarasını görme şansını elde ediyor. Hatta bazı manzaralar oturma yeri ve ya da masaya dönüştürülmüş pencerelerden de görülebilir. Yukarıda yeşil bir çatı terası sosyalleşme ve yerel vahşi yaşam ve böcekler için bir habitat kurmak amacıyla alan sunar.

Jeanne Gang otel pencereleri ile ilgili olarak “İç ve dış kısmın arasında esaslı bir alan oluşturan karakteristik pencereler otel odalarını şehre ve arkasında uzanan Rocky Dağları’na bağlıyor” dedi. “Şekilleri için, dalları gövdelerinin yüzeyinde “gözler” oluşturan Kolorado’nun ikonik titrek kavak ağaçlarında görülen desenden ilham alındı. İnşaatın bu yılın ilerleyen zamanlarında başlaması ve 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)