Sürdürülebilir Bir Dünya Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Günümüzün gereksinimleri neredeyse sıfıra yakın minimalist yaşam, insanları geçmişten etkilenen sürdürülebilir yaşam tarzlarına yeniden uyum sağlamaya teşvik ediyor. Dünya evi (Earth House) küresel iklim krizini ele almak için yapılı çevrenin potansiyelini gösteriyor. Tasarımcı sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerden sıkıştırılmış toprak ve diğer doğal malzemeleri kullanarak net pozitif bir ev inşa etmeyi hedefledi. 

Earth House

Geniş tarım arazileriyle çevrili sürdürülebilir mimari Earth House, habitatına ve doğal çevresine sorunsuz uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. 3000 metrekarelik yapı, Gujarat'ın tropik ikliminde güneş ısısı kazanımını azaltan ve sıcaklığı dışarıdan 7 ila 10 derece daha soğuk tutan kalın çamur duvarlarla kaplıdır.  

Sürdürülebilir mimari örneklerinden Earth House üç yatak odası ve iki tarafa bölünmüş bir yaşam alanı, bir havuz ve çardak eğlence alanı ile çevrilidir. Binanın büyüklüğü optimaldir ve arsa alanı minimumda tutuluyor. Sürdürülebilir mimari aynı zamanda maksimum güneş enerjisini yakalamayı ve alanı elektrik üretmek için güçlendirmeyi amaçlayan eğimli çatılara sahiptir. 

Earth house

Earth House sadece aktif ve sürdürülebilir bir tasarım değil, aynı zamanda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemleri ve sürdürülebilir stratejiler de uyguluyor. Güneşin yönünü dikkate alarak optimum güneş ışığı ve doğal havalandırma için ev kuzeye yönüne bakıyor. Uzun vadede evin enerji gereksinimlerini azaltıyor. 

Earth house

Peyzaj bölgeye özgüdür ve özenle seçilmiş yerel olarak yetiştirilen bitkileri kullanılıyor. Doğal olarak sulama ihtiyacını azaltır ve pasif enerji stratejisine katkıda bulunuyor. Bu net sıfır ev aynı zamanda Miyawaki ormanı, organik bir çiftlik ve çatıyı kaplayan ve binanın içindeki güneş ısısını azaltan çarpıcı yeşilliklere sahip bir mango bahçesi ile çevrilidir. Earth House bol yağıştan kendi yiyeceklerini, elektriğini ve hasat suyunu üretiyor.

Earth House

Sürdürülebilirliği artırmak için tüm mobilya ve kaplama malzemeleri çevre dostu üretim teknikleri ve sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemelerden tedarik edilmiş. Gabion kayası evi güvence altına alır, bol miktarda mahremiyet sağlıyor. Gabion kayası bir heykel yapmak için kullanılan, kolayca bulunabilen yerel bir kayadır.

Earth house

İklim değişikliği karşısında karbon ayak izini en aza indirmeye ve şehirlerin yeşillendirilmesini teşvik etmeye yönelik çabaları birleştirmek giderek daha önemli hale geliyor. Bu tasarımın merkezinde biçim ve işlevi dengelemenin yanı sıra çevresel düşünce ve sürdürülebilirliğe bilinçli bir bağlılık vardı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)