Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Haworth Tompkins, Londra'da türünün ilk örneği olan çok katlı hafif sanayi binası Industria'yı tanıttı. Barking of London Borough and Dagenham'ın yenileme şirketi BeFirst için tasarlanan yapı, Birleşik Krallık'ta hafif endüstriyel mimari alanında dönüştürücü bir bölümün habercisi.

11.400 m2'ye yayılan ve dört kata dağılan sürdürülebilir mimari Industria, 45 küçük ve orta ölçekli işletmeyi büyütmek ve desteklemek için titizlikle hazırlanmış dinamik bir ekosistemi temsil eder. Sürdürülebilir mimari örneklerden yapı, 20 m2'lik kompakt birimlerden 450 m2'lik geniş alanlara kadar çok çeşitli hafif sanayi kullanımlarını barındıracak şekilde tasarlanmış.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Mimari ustalık, kendine özgü tasarımıyla kendini gösterir. Bina, sarmal bir rampa aracılığıyla erişilebilen üç seviyeli servis güvertelerini çevreleyen iki doğrusal kanattan oluşur. Her birim 7 m2'lik cömert bir tavan yüksekliğine sahip olup bol miktarda doğal ışık ve havalandırma sağlar. Ayrıca tasarım, asma katlar eklemek de dahil olmak üzere bireysel ihtiyaçlara göre özelleştirilmiş yerleşimler oluşturmak için esneklik sunar.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Ayrıca bir kanatta daha küçük ölçekli kiracılara, yeni kurulan şirketlere ve kuluçka birimlerine hitap etmek üzere özel olarak tasarlanmış ekstra bir kat bulunur.

Mimarlar marka ajansı DNCO ile iş birliği yaparak yapıya çarpıcı bir görsel kimlik kazandırmış. Sürdürülebilir mimari projelerden binanın cepheleri endüstriyel işlevini cesurca yansıtırken, grafik tasarım ögeleri yön bulma ve markalaşmayı vurguluyor. Oluklu metal panellerle kaplanan iç güverte cepheleri, binanın kendine özgü sarmal araç rampası logosundan esinlenen eğlenceli bir gümüş ve sarı dama tahtası desenine sahip.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Dış cephe, abartısız stil ile endüstriyel estetik arasında bir denge kuruyor. Dokulu çakıl kaplamalı pigmentli prekast beton paneller zemin katı süslerken, şık siyah metal kaplama üst katları süslüyor. Tüm cephe hassas bir şekilde işlenmiş ve yüksek kaliteli MMC panel sistemleri kullanılarak inşa edilmiş. Ayrıca yeşil duvarlar ve saksılar güverte uçlarını ve sokak cephelerini süsleyerek biyoçeşitlilik, gölgeleme, mahremiyet ve görsel merak sağlıyor.

Binanın zemin katı bir iş merkezi, mola alanları, bisiklet park yeri, soyunma ve duş olanakları ile tamamlanan canlı bir kafeye ev sahipliği yaparak refah ve topluluk duygusunu teşvik eder. Erişilebilirlik, demiryolu ve otobüsler de dahil olmak üzere geniş toplu taşıma seçenekleri ve elektrikli araç şarj noktalarının sağlanması ile temel bir ilke.

Yüzyılı aşkın bir ömre sahip olması beklenen ve yüksek ısı yalıtımına güçlü bir vurgu yapılarak tasarlanan Industria, sürdürülebilir tasarım için yeni standartlar belirleyerek BREEAM Excellent sertifikasına ulaşacak şekilde konumlandırılmış. 300000 kWh'ye kadar enerji üreten 2000 m2'lik güneş fotovoltaik panelleri ile çatı, yaklaşık yüz eve enerji sağlama potansiyeline sahip. Sürdürülebilir mimari Industria tipik bir endüstriyel binadan daha fazlası; özünde toplum ve inovasyon olan sürdürülebilir bir güç merkezi. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. 

Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Tasarım, başkentteki endüstriyel alanların azalması sorununa bir yanıt niteliği taşıyor. 2001 ve 2020 yılları arasında büyük Londra, ağırlıklı olarak konut kullanımına tahsis edilmek üzere yaklaşık 1.500 hektarlık sanayi alanını kaybetmiş. Bu alan kıtlığı, kentsel alanlarda karma bir ekonominin bir arada var olmasını engellemiş ve uygun yerler arayan işletmeler için zorluklar ortaya çıkarmış.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Sürdürülebilir mimari Industria, Londra ekonomisinin bel kemiğini oluşturan işletmeler için bir merkez olan River Road Employment Area'nın merkezinde yer alır. Haworth Tompkins ayrıca Employment Area için endüstriyel faaliyetleri daha da yoğunlaştıran, endüstriyel ve konut alanlarının birlikte konumlandırılmasını araştıran bir ana plan tasarlamış. Bu plan, Ford Dagenham'ın da aralarında bulunduğu, ilçenin öncü endüstriyel mirası üzerine inşa edilmiş.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Hafif Sanayi Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)