Sürdürülebilir ve Yenilikçi Bir Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra'nın Southwark Council bu ay, Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından Canada Water'da 1,5 milyon fit karelik ticari amaçlı bir master plan olan Canada Water Dockside'da detaylı tasarımlar için izin verme kararı aldı. New York merkezli ofis HWKN tarafından tasarlanan A2, sürdürülebilir mimari projede inşa edilen ilk bina olacak. Londra'da BREEAM de dahil olmak üzere iddialı sürdürülebilirlik standartlarını karşılayan yeni bir ofis tipolojisi sunacak.

11 kat üzerinde toplam 240.000 fit kare alana sahip olan sürdürülebilir mimari örneklerden A2, bağlamsal malzemeler kullanmayı ve ayırt edici mekansal nitelikler sağlamayı vurgular. HWKN, ofis binasını yaratıcılığı ve sağlıklı yaşamı teşvik eden çok çeşitli alanlar içerecek şekilde tasarlamış. Bina kullanıcıları standart bir ofiste, son teknoloji ürünü bir çalışma kabininde veya teraslara uzanan esnek alanlarda iş arkadaşlarıyla birlikte çalışmayı seçebilir.

Yeşilliklerle dolup taşan bu teraslar binanın açılı kenarlarından yükselirken, aktif cepheler Canada Water'ın yeni kamusal alanları ve yeşil açık alanlarıyla uyum içinde yerel bağlama ve biyofilik tasarıma yanıt veriyor.

Sürdürülebilir ve Yenilikçi Bir Ofis Binası

Aynı zamanda sürdürülebilir mimari tasarım, Londra'nın tarihi Gothic Revival mimarisine yenilikçi bir yaklaşımla saygı göstermekte ve doğal unsurlarla egzotik formlar içerir.

Sürdürülebilir mimari bina Londra'daki daha geniş Canada Water üretim alanının ticari çekirdeği haline gelecek olan toplam 4,5 hektarlık bir ana planın bir parçasını oluşturuyor. Plan A sınıfı, sürdürülebilirlik odaklı binalar, su kenarında yemek, içmek ve dinlenmek için yeni yerler ve 130 dönümlük açık yeşil alan ile yeni bir çalışma alanı merkezi getirmeyi vadediyor.

Sürdürülebilir ve Yenilikçi Bir Ofis Binası

A2'ye gelecekte BIG tarafından tasarlanan ve kendine özgü katmanlı bir forma sahip 24 katlı bir ofis binası olan A1 de katılacak.

Sürdürülebilir ve Yenilikçi Bir Ofis Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)