EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Sürükleyici Bir Şarap Deneyimi Yaşatan Lahofer Şaraphanesi

Yazar Robert Louis Stevenson şarapla ilgili olarak,“Şarap şişelenmiş şiirdir” der.

Dünya çapında damgasını vuran şarabın hikayesi, dini törenlerden ticarete, sağlığa ve bağ ilişkilerine kadar tarihimize derinden kazınmıştır. Dolayısıyla bir şaraphanenin tasarımı dikkat ister. Moravya kırsalında yer alan Lahofer Şaraphanesi, uzun süredir devam eden bir şarap geleneğini yansıtıyor, aynı zamanda çağdaş şarap yapımını ihtişamına ve zarafetine getiriyor. Şaraphane olan bu tesis, bir idari üs, bir ziyaretçi merkezi ve baştan çıkarıcı manzaraları ve sarmaşıkları çevreleyen ince bir simbiyoz içinde bitişik bir tatma odası olarak tasarlanan bir yapıdan oluşuyor.

Lahofer Şaraphanesi

Çek Cumhuriyeti'nde bulunan CHYBIK + KRISTOF MİMARLARI, modern şarap yapımını yansıtan ve manzarayı çevreleyen ilgi çekici bir diyalog başlattı. Tasarım, Şaraphane kasasının kemerli kirişlerden oluşan bir ızgara üzerinde durduğu bölgenin arketipsel şarap mahzenlerini taklit eden birbirine bağlı üç farklı yapıyı bir araya getiriyor.

Şaraphane Tasarımı
Şaraphane Örnekleri

Çatıdan Amfi Tiyatroya

Şaraphanenin mimarları Ondřej Chybíkve ve Michal Krištof, tasarımda çevrenin özünü ve bütünlüğünü koruyor. Tasarım, doğal çevreye saygıyla eğilerek kültürel mirasa dayanan şaraphane mirasını başlatıyor. Dalgalı çatının dalga biçimleri, topografya ve mimari gelenekten kaynaklanan manzara ile senkronize edilir. Karakteristik kemerli yapı, şarap mahzenlerini çağrıştıran tonozlu kirişlerden oluşan bir sütun dizisi sayesinde eğimli bir açık hava amfi tiyatrosu oluşturuyor. Kültürel mekân işlevi gören yürünebilir çatının yumuşak yükselişi ve düşüşü, dış kabuk ile birlikte kıvrımları ve perdeleri olarak iç ortamı çerçeveler. Şaraphanenin hacmi bereketli topraklara alçakgönüllülükle dayanıyor. Bu bağlamda binanın hacmi hafif ve aşağıda birbirine bağlı üç farklı alandan oluuyor; her biri kendi içinde entegre edilmiş çeşitli işlevlerle atfediliyor.

Şaraphane Projeleri
Şaraphane Nedir

İçbükey çatıyı yükselten alan, geniş bir mahzene açılıyor ve açıkta kalan kaburga yapısıyla ifade edilen arketipik Çek şarap imalathanelerini kucaklıyor. Tavanın ilginç açıları, asma sıralarının belirlediği bir mesafede bağımsız olarak tasarlanmış beton kemerler oluşturmaya yol açıyor. İzleyicinin bakışı, her bir modülün bir asma sırasından yükselişiyle birlikte asmaların arasında dolaşıyor ve mükemmel bir görsel simetri içinde uzayda ilerliyor.

Şaraphane Maliyeti
Şaraphane Ekipmanları
Amfi Tiyatro Tasarımı

Güneye bakan bir cam cepheyle çevrelenen ziyaretçi merkezi, pencereler dış asma sıralarından gizli bir ayrım görevi gördüğü için bol miktarda ışık çağırıyor. Merkez, ahşap, beton ve camla yontulmuş süslü mahzenle harmanlanarak doğayla iç içe bir ortam deneyimine davet ediyor.

Amfi Tiyatro Dünya Örnekleri

Toprak kırmızıları ve siyahlar, kahverengiler ve bejler arasında değişen kurcalanmış, düzensiz ve seyrek vuruşlu büyük ölçekli bir duvar resmi, tüm tavanı kaplayan toprak varyasyonlarını ve ağırlıksızlığı çağrıştırıyor. Çek çağdaş sanatçısı Patrik Hábl, fırçalarını yerden kesiyor ve duvarlarda zamansız izler bırakıyor.

Şarap Mahzeni Tasarımı

Organik Formun Yükseklikleri Farklı İşlevlere İzin veriyor

Formdan başlayan çatı, farklı yükseklikteki iki üretim salonuna kadar uzanır. İlk alt salon, şarap yapımı üretim ve çalışan tesislerine aittir. Buna karşılık, ikinci alan şarap presi, mahzen ve şarap deposu gibi daha düşük sıcaklıklar gerektiren işlemlere izin verir. Araziyi taklit eden farklı seviyeler, biri lojistik ve üretim preslerini merkezileştiren operasyonel alana hizmet eden, diğeri ise peyzajın zenginleştirici görünümlerine uzanan arenayı tutan ilgili işlevsel dış avluların hizalanmasına izin verir.

Wine House Design

Ritmik sarmaşıklar, tarihin beslediği bir ufka bakan sınırsız çatıyı çevreleyen amfi tiyatrodan çıkan açık alana katkıda bulunur. Lahofer Şaraphanesi, yerel kültüre hitap eden bir üretim alanı olmanın ötesine geçerek, yerel üzüm hasadı kutlamaları ve tiyatro gösterileri de dahil olmak üzere kültürel etkinliklere adanmış ortak bir alan olarak hizmet ediyor. Burası, topluluğu bölgenin ziyaretçileri ve şarap uzmanlarıyla buluşturmak için bir merkezdir.

Wine House Project

Lahofer Şaraphanesi, doğa ile yapılı formlar arasındaki dengenin derin bir yansımasıdır. Sizi deneyimlemeye, tarihi takdir etmeye ve şarabı ve geleneklerini özümsemeye davet eden açık bir davet olarak kıvrımların yavaş yükselişiyle, göz kamaştırıcı manzaraya yayılan sağlam ve hareketli bir yolculuk.

Proje Bilgisi:

Mimarlar: CHYBIK + KRISTOF
Alan: 3842 m²
Yer: Dobšice, Çek Cumhuriyeti
Yıl: 2019
Fotoğraflar: Alex binaları çekiyor, Laurian Ghinitoiu


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)