Topluluk Tarafından İnşa Edilen Bir Sis Tutucu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Havadan Su Toplamak İçin Çevre Dostu Kentsel Tasarım

Topluluk Tarafından İnşa Edilen Bir Sis Tutucu

Kolombiya'daki küçük San Luis bölgesinin kalbinde yerel bir topluluk, sis suyunu toplayan ve çevre dostu kentsel tarım uygulamalarını destekleyen bir prototip oluşturmak için bir araya geldi. İnovasyon ve iş birliği yoluyla Alsar Atelier, Oscar Zamora, Caesar Salomon ve Colombian Society of Architects tarafından başlatılan proje, Bogota'nın gayri resmi kendi kendine inşa edilen peyzajlarında geleneksel inşaat yöntemlerine meydan okuyor.

Tipik olarak tuğla ve beton kullanan bu tür yöntemler için sürdürülebilir bir alternatif model oluşturan sis tutucu, uzmanlık bilgisi veya makine olmadan tamamlanabilir. Cephesinden havadan su toplayan beyaz bir yapı ile kaplanmış ince çelik çerçeveler ve bir PVC boru sistemi ile şekillendirilmiş. Bunu yaparken proje yalnızca yerel topluluk üyelerini güçlendirmekle kalmadı, aynı zamanda olumlu sosyal değişime ilham vererek onu dünya çapındaki diğer bölgeler için bir model haline getirdi.

Alsan Atelier Bogota'da Topluluk Binasını Geliştiriyor

Topluluk Tarafından İnşa Edilen Bir Sis Tutucu

Proje başlangıçta yerel su kemeri sistemine erişimi olmayan San Luis Barrio sakinine sis suyunu toplayabilecek bir prototip bağışını organize eden Alsar Atelier stüdyosundan Caesar Salomon ve Alejandro Saldarriaga tarafından tasarlandı. Fikir kabul edildi ve topluluk üyeleri ve tasarım ekibi prototipi gerçeğe dönüştürmek için el ele verdi. Kendi kendini inşa eden ortamda yenilikçi tasarım çözümleri tasarlama konusundaki iş birliğinin ve esnekliğin gücünü sergileyen sis tutucu, daha sürdürülebilir ve çevre dostu uygulamaları destekleyen çelik çerçeveler gibi alternatif malzemeler sunarak geleneksel inşaat yöntemlerine özellikle meydan okuyor.

Ayrıca kaplama için beyaz bir dokuma (polisoimbra) kullanılarak siste bulunan su yoğunlaştırılabilir ve daha sonra prototipin alt kısmına yerleştirilmiş bir PVC boru sistemi ile geri toplanabilir. Toplanan su daha sonra temizlik ve yıkama gibi ev için kullanılabilir, toplumun belediye su kaynaklarına olan bağımlılığını azaltır veya serada sulama için kentsel tarımı teşvik eder ve bitkinin gelişmesi için ideal bir mikro iklim yaratır.

Yerel Güçlendirme İçin Geleneksel Yapıyı Yeniden Düşünmek

Topluluk Tarafından İnşa Edilen Bir Sis Tutucu

Topluluk tarafından oluşturulan bu prototip San Luis bölgesinde bir dönüm noktası haline geldi, yerel topluluk üyelerini güçlendirdi, projenin katılımcılarına görünürlük sağladı ve olumlu değişiklikler getirdi. Montajı için herhangi bir uzman inşaat bilgisi gerektirmeyen proje topluluğa ağır makine veya beton kullanmadan sürdürülebilirliği destekleyen yeni inşaat teknikleri öğrenme fırsatı sağladı.

Ayrıca kentsel tarımı destekleyerek ve topluluğun belediye su kaynaklarına bağımlılığını azaltarak Alsar Atelier, gıda güvenliğinin ve temiz suya erişimin iyileştirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda insanlara toplumun karşılaştığı zorlukları ele almak için harekete geçmeleri ve yenilikçi çözümleri bulmaları için ilham verdi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)