EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

UNStudio, JetBrains Ofisini Yeşil ve Sürükleyici Bir Kampüse Dönüştürüyor

2019'un sonunda uluslararası bir yarışmayı kazanan UNStudio, uluslararası yazılım geliştirme şirketi JetBrains'in Saint Petersburg'daki yeni ofisini tasarladı. Mimarisi aracılığıyla etkileşimi ve sürdürülebilirliği teşvik eden UNStudio, projenin üç anahtar kelimesine odaklandı: Bağlantılı, rahat ve çok yönlü. UNStudio, tasarımı 2020'de daha da geliştirdi. İnşaatın ise bu yıl içinde başlaması bekleniyor.

Yeni Nesil Ofis Tasarımı

UNStudio'nun ofis binaları ve çalışma alanları tasarlamaya yönelik kapsamlı portföyü göz önüne alındığında, mimarlar, bir çalışma ortamının üretken ve ilham verici olması için neyin gerekli olduğunun farkındaydı. Bundan dolayı tasarım, çalışanların refahını teşvik etmeyi amaçlıyordu. Bu temel faktörlere dayanan yeni tasarım, JetBrains'in çalışma kültürüne özel yaklaşımını vurgulayarak, her çalışanın ve ziyaretçinin konforuna ve refahına eşit şekilde odaklanıyor.

Ofis Tasarımı Örnekleri

Ofis Planlaması

Yeni ofis, verimli ve esnek çalışma alanları sağlayarak insanları meşgul edecek ve onlara buluşacakları, tartışacakları ve iş birliği yapacakları bir yer sağlayacaktır. Çalışanlar ve ziyaretçiler lobiye ilk girdiklerinde, açık bir atriyumun manzarasıyla karşılaşıyorlar. Lobide vestiyer tesisleri, duşlar ve egzersiz alanları gibi çeşitli kamu tesisleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, 1000 kapasitelik çalışan için özel yapım iş kabinleri tasarlanacak. Ayrıca, podyum seviyesindeki kapalı bir avlu, mevcut ofis binalarına bağlanan aktif bir galeri ile çevrilidir.

Office Design Diagram
Office Design Example

Çok Fonksiyonlu Atriyum

Büyük, dikey basamaklı ve kapalı bir atriyum, projenin merkezinde yer alıyor. Aynı zamanda bu atriyum, yeni JetBrains topluluğunun ana odak noktası olarak hareket ediyor. Merkezi toplantı odaları, mola alanları, oditoryumlar ve merkezi bir restoran, çeşitli biyofillerle çevrili açık alanın yanında tahsis edilmiştir. Yine bir bölgeyi diğerine bağlamak için atriyum boyunca uzanan köprüler uygulanmıştır. Açık alan daha sonra bir açık avluya ve pitoresk Finlandiya Körfezi'ne bakan teraslara bağlanır.

Giydirme Cephe Örnekleri

Isı Kazanımı Sağlayan Cephe Tasarımı

 Cephe tasarımına gelince, atriyum için şeffaf bir zikzak cephe seçildi. Bu tasarım ısı kazanımını engellerken, aynı zamanda açık alana bol miktarda doğal ışık sağlıyor. Camlı kabuğun iç kısmındaki yumuşak akustik gölgeleme cihazına ek olarak cepheyi gölgelemek için konsollar da eklendi. Üst ve alt hacimlerde ise, çıkıntılı sırlı seramik elemanlar ile kaplanarak dış duvarları kucaklaması sağlandı. Bu seramikler, ayrıca gölgeleme, ışık yansıması ve dokunsallık sağlıyor.

Yeşil Atriyum Örnekleri
Doğa İle Ofis Tasarımı Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)