UNStudio'nun Karma Kullanımlı Sürdürülebilir Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
UNStudio, Çin'in Nanjing kenti sahilinde insan merkezli karma kullanımlı bir destinasyon oluşturmak üzere görevlendirildi. K. Wah Group tarafından geliştirilen yeni kompleks, bir kültür ve finans merkezi olarak katkıda bulunurken yerel toplum için çalışma, yaşam ortamını geliştirmeyi amaçlıyor. Hexi New District'in merkezi ekseni boyunca yer alan proje yüksek katlı ofis kuleleri, ticari ve kültürel işlevler, iki hizmetli apartman binası, bir genel merkez kulesi, bir otel ve çeşitli kamusal olanaklar sunar.

Yeni gelişim sosyalleşmeyi, etkinlik organizasyonunu ve yaratıcılığı teşvik etmek için geniş yeşil kamusal alanlar da sağlayan yeşil bir koridor etrafında yapılandırılmış. UNStudio'nun önerisi Nanjing şehrinin Qinhuai Nehri'ne özgü bir tür sosyal organizasyon sistemi olarak bir "yaşam tarzı sahil topluluğu" oluşturma konseptinden yola çıkmış. Bu merkezi su yolu, bu değerli kaynağa erişimi teşvik etmek için nehir kıyısındaki podyumlar ve yeşil teraslar kullanılarak geliştirilmiş.

UNStudio'nun Karma Kullanımlı Sürdürülebilir Projesi

Tasarım stratejisi ayrıca Nanjing'in zengin kültürel tarihini ve daha yeni çağdaş sanatı benimsemesini vurgulamayı umuyor. Sanat için yeni kamusal alanın çekirdeğini oluşturacak, topluma ve daha geniş halka hizmet edecek bir CCA Çağdaş Sanat Merkezi tanıtılacak. Sanat Merkezi'nin ritmik tasarımı, yeni bölgenin yaratıcı atmosferini yansıtmaya çalışıyor. Sanat mekanının ayrıca çeşitli uluslararası kültürel ve sanatsal etkinliklere, sergilere ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapması planlanır.

UNStudio'nun Karma Kullanımlı Sürdürülebilir Projesi

Teklif kamu refahını ve farklı alanların uyarlanabilir kabiliyetini geliştirmek için sürdürülebilirlik ilkelerini ve teknolojilerini bütünleştiriyor. Tasarım stratejisi enerji taleplerini azaltmak için doğal havalandırma, entegre HVAC sistemleri ve çatılara ve cephelere monte edilmiş güneş fotovoltaik panelleri gibi aktif enerji tasarrufu teknolojilerini kullanır. Bina entegre fotovoltaik veya BIPV çözümleri, binaların günlük enerji talebini karşılamak ve işletme maliyetlerini azaltmak için ayarlanmış. Ofis kuleleri ayrıca prefabrik bileşenler ve modüler bir destek yapısı kullanılarak inşa edilecek. Nehre olan yakınlığından yararlanan gelişme, sürdürülebilir sulama ve hasadı teşvik etmek için bir yağmur suyu yönetim sistemi de sunar.

"UNStudio'nun vizyonu Nanjing'in iddialı kentsel gelişim hedeflerine katkıda bulunacak, geleceğe yönelik çok amaçlı bir topluluğu gerçekleştirmeyi amaçlar. Tasarım bina ölçeği ile insan ölçeği arasında bir sinerji yaratmayı, sakinler, ziyaretçiler ve yaratıcı profesyoneller için sağlıklı ve keyifli bir çalışma, alışveriş ve yaşam ortamı sağlamayı amaçlar. Gelişme, toplum ve şehir için yeni bir kimlik açısından bu tarihi konuma çeşitli bir değer sunacak."-  Hannes Pfau UNStudio'nun Ortağı

UNStudio'nun Karma Kullanımlı Sürdürülebilir Projesi

HKS ve Gehl ile birlikte UNStudio, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Austin Teksas'taki toplu taşıma sisteminin büyük bir genişleme projesi olan Project Connect'in mimarisine ve kentsel tasarımına liderlik etmek üzere seçildi. Uluslararası üne sahip mimarlık ofisi b720 Arquitectos ile iş birliği içinde İspanya'daki Madrid Chamartín Clara Campoamor İstasyonu'nun yeniden modellenmesi projesini ve Romanya'nın Iași şehrinin tarihi merkezinde yeni bir yerleşim bölgesi tasarımı yarışmasını da kazandı.

UNStudio'nun Karma Kullanımlı Sürdürülebilir Projesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)