Yangın Kopenhag'ın 17. Yüzyıldan Kalma Binasını Yok Etti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Danimarka'nın başkentinde 16 Nisan sabahı çıkan yangın, şehrin en eski simgelerinden biri olan Kopenhag Eski Borsası'nı küle çevirdi. Yangında, iç içe geçmiş dört ejderhanın kuyrukları şeklinde olan 56 metre yüksekliğindeki Ejderha Kulesi çöktü. Yetkililere göre yangının başlamasından sadece birkaç saat sonra 17. yüzyıldan kalma Børsen binasının yarısı yok oldu. Olay sırasında yapıda yenileme çalışmaları yapılıyordu. Acil durum çalışanları, personel ve yoldan geçenler, eski borsada bulunan tarihi sanat eserlerini kurtarmak için iş birliği yaptı.

1619 ve 1640 yılları arasında inşa edilen Børsen, Felemenk Rönesans tarzının tanınmış bir örneğidir. Popüler bir turistik cazibe merkezi haline gelmesini sağlayan kendine özgü şekilli kulesi, sözde düşmanlardan ve yangından korumak için ejderhalarla süslenmiştir. Yapılar 17. yüzyıl boyunca ticaret ofislerine ve bir pazar yerine ev sahipliği yapmıştır. İç mekanları 1855 yılında yenilenen yapı, 1974 yılına kadar Danimarka borsasına ev sahipliği yapmıştır. 2018 yılından bu yana Danimarka Ticaret Odası'nın genel merkezi olarak hizmet vermektedir.

Børsen

Hollanda Başbakanı Troels Lund Poulsen, 15 Nisan 2019'da Paris'teki Notre Dame katedralinde çıkan yangınla paralellikler kurarak dünkü olayı "kendi Notre Dame anıları" olarak nitelendirdi. Kopenhag itfaiye şefi Jakob Vedsted Andersen'e göre, yangın birkaç kata yayılırken çatının bir kısmı çöktü ve binayı çevreleyen iskele boyunca yayıldı.

Børsen

Yangın, Børsen'de bulunan Danimarka'nın en değerli sanat koleksiyonlarından birini de tehlikeye attı. Hasarın boyutu henüz bilinmemekle birlikte, acil durum çalışanları ve gönüllülerin çabalarıyla birkaç önemli sanat eseri kurtarıldı. Neyse ki olay yerinde herhangi bir can kaybı ya da yaralanma bildirilmemiştir. Kopenhag polisine göre yangının kaynağı henüz tespit edilememiştir.

Børsen

New York Times'ın haberine göre, Parlamento üyesi Jan Jorgensen'inki gibi sosyal medyadaki ilk tepkiler yapının yeniden inşa edilmesi çağrısında bulunuyor. Benzer tartışmalar Notre Dame yangınından sonra da yaşanmış ve yıkılan kulenin nasıl yeniden inşa edileceği konusunda uluslararası bir spekülasyon başlatmıştı. Orijinal tasarımı yeniden canlandıran yeni kule artık tamamlanmıştır. Diğer restorasyon çalışmaları da devam etmekte olup, her bir karar profesyoneller ve kamuoyu tarafından dikkatle incelenmektedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)