Yerel İklime Uygun Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hindistan'ın gelişmekte olan iş bölgesi Ahmedabad'da yer alan Sanjay Puri Architects'in bu eşsiz perakende ve ofis alanı projesi, peyzaj alanlarıyla serpiştirilmiş doğrusal bir kompozisyon…

Geniş şehir arter yolu boyunca üç katlı perakende alanı yer almakta ve pasajlarla korunur. Sürdürülebilir mimari ofis planı yukarıdaki katlarda yer alır ve perakende katlarından geri adım atarak ofisler için dramatik, kuzeye bakan peyzajlı bir bahçe oluşturur. Ayrıca her kattaki bazı ofisler peyzajlı teraslara açılır. 

Yerel İklime Uygun Ofis Binası

Bir topluluk alanı olarak planlanan geniş bitki örtüsüne sahip bahçeler, ofis çalışanlarının ara alan olarak kullanabileceği açık korunaklı oturma alanları içerir. Ayrıca teras alanları kuzeye yönlendirilerek açık alan sert, doğrudan güneş ışığından korunur. Doğu ve batıdaki delikli paravan duvarlar, dış mekanları daha fazla korur.

Yerel İklime Uygun Ofis Binası

Dikey güneş kesicilere, perde duvarlara ve çevre düzenlemesine ilaveten güneş panelleri kurmak ve su geri dönüşüm sistemini dahil etmek gibi önlemler binanın kaynak kullanımında sürdürülebilir olmasını sağlar. Bu yapı sürdürülebilir mimari örneklerinden biri…

Yerel İklime Uygun Ofis Binası

Ortaya çıkan sürdürülebilir mimari proje, perakende ve ticari alan sağlama konusunda oldukça işlevsel. Ayrıca şehrin iklimine ilişkin farkındalık, hem işleve hem de yerel bağlama duyarlı bir konseptle sonuçlanır. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)