Yeşil Çatılarla Çevrili The Camellias

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Camelias Residences'a Yeni Bir Sağlık Kulübü

Hindistan merkezli geliştirici DLF, yeni bir eğlence ve bütünsel sağlık merkezi olan The Camellias Club'teki The Camellias'ı duyurdu. Mimarisi ve iç tasarımı New York'lu Rockwell Group'a ait olan 'dinlenme alanı', tamamı yansıtıcı bir su havuzuna bakan, örtüşen bir dizi yeşil çatıyı oluşturuyor.

Yeşil Çatılarla Çevrili The Camellias

Yeni kulüp binası Gurgaon'daki The Camellias'ın dokuz konut kulesinde sadece 429 daireden oluşan samimi bir topluluk için yaratıldı. DLF tarafından yapılan geliştirme, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği çabaları nedeniyle ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından LEED Platin sertifikası alan Hindistan'ın ilk konut geliştirmesidir.

Global Bir Ekip Hindistan Gurgaon'da 

Yeşil Çatılarla Çevrili The Camellias

Hindistan'ın The Camellias'taki The Camellias Club'ı, dünyanın dört bir yanından altı tanınmış tasarım ekibinin ortak iş birliğinin sonucunda gerçekleşti. Bunlar arasında mimarlık stüdyosu Rockwell Group, peyzaj mimarları SWA Group, Isometrix Lighting + Design, The Wright Fit, GOCO Hospitality ve projenin asıl mimarı Hafeez Contractor yer alıyor.

Yeşil Çatılarla Çevrili The Camellias

Ekip sürdürülebilir uygulamaları kıyı yerleşim bölgesinin tasarımına dahil etmeyi amaçladı. Bu nedenle yüzden fazla olgun ağacın nakledilmesini içerdi. Bu ağaçlar şehrin başka bir yerinde kesildi ve şimdi yeni habitatlarında gelişiyor. Ayrıca kanalizasyon arıtma tesisleri artık bahçecilik için yeterince temiz su üretiyor. Bahçe ve yeşil alanlar tek damla tatlı su kullanılmadan sadece arıtılmış su ile sulanıyor. 

Petal Şeklindeki Çatılar ve Yansıtıcı Bir Su Bahçesi 

Yeşil Çatılarla Çevrili The Camellias

"Su Bahçesi" olarak bilinen 1.3 dönümlük yelpaze şeklindeki yansıtma havuzlarından oluşan Camellias Clubhouse'u konut kulelerinden ayırır. Ekip bu havuzların geceleri aydınlatıldığında "ters yıldızlı bir gökyüzüne" benzediğini belirtiyor. Bir kamelya çiçeğinin yapraklarını sembolize ettiği varsayılan yedi yeşil çatı, yukarıdaki evlerden bakıldığında havada süzülüyormuş gibi görünüyor. Yürüyüş yolları su bahçelerini çaprazlayarak doğrudan suya erişim ve suyla yakın etkileşim sağlar.

Ekip "Akışkanlık ve dingilik hissi her yerde güzelce tasarlanmış malzemeler ve organik ögeler kullanılarak geliştirilmiştir, yumuşak sulu boya efektli beyaz damarlı mermer gibi… Özel tasarım mobilyalar konforu çağdaş, avangart bir görünümle harmanlıyor." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)