EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Geleceğin Yeniden Yorumlanması: Jishou Sanat Müzesi

Mimarlar : ‘‘Jishou Sanat Müzesi'nin bulunduğu Jishou şehri, azınlıkların özerk bir bölgesi olan Xiangxi'nin (batı Hunan) bölgesel başkentidir. Başlangıçta, belediye yönetimi, şehir dışındaki imar bölgesindeki arazi parsellerini dikkate aldı; Ancak biz sanat müzesini eski şehir merkezinde inşa etmeyi teklif ettik. Çünkü kültürel bir tesisin kolayca erişilebilir olması gerektiğine inandık. Wanrong adındaki nehir, sanat müzesi için su sahası üzerinde en merkezi konumu oluşturan Jishou'nun ortasından geçiyor ve sanat müzesi doğal olarak yaya köprüsü olarak kullanılıyor. Umarız, Jishou'daki insanlar sanat görmek için sadece özel bir gezi yapmakla kalmaz, aynı zamanda işe, okula ya da alışverişe giderken de sanatla karşılaşırlar.  

Kentsel Müdahale

Çin'deki müzeler ve tiyatrolar gibi tipik çağdaş kültürel kurumlar, topluluklardan uzak, müstakil anıtlar olarak kabul edilir. Jishou'da, bir sanat müzesinin kullanıcılarından izole edilmemesi gerektiğini düşündüğümüz için, Wanrong Nehri boyunca sıradan binalar, dükkanlar, restoranlar, yatak  ve kahvaltı yapılan evlerin bulunduğu mevcut şehir dokusuna yerleştirilmekte. Bu nedenle, Jishou Sanat Müzesi'nin her iki nehir kıyısındaki ön girişleri karma kullanımlı sokak duvarlarının bir parçasıdır ve günlük hayata entegre edilmiştir.      

Geleneğin Yeniden Yorumlanması

Kapalı köprü, Çin'in bu dağlık bölgesinde uzun bir geleneğe sahiptir ve Fengyu Qiao adını almıştır. Rüzgar ve yağmur köprüsü, yani sadece nehir veya vadiden geçmek için kullanılmaz, gezginlerin dinlendiği ve satıcıların stand kurduğu bir kamusal alan anlamına gelir. 

Tasarımımız, eski dokusuna atıfta bulunan bina tipinin çağdaş bir yorumunu yaratır. Yaya trafiğini sürdürürken Fengyu Qiao'nun biçimsel dilini modern diline çevirmeyi bırakırken sanatı kapalı bir köprüde yeni bir program olarak sunduk.

Bir Köprü Oluşturma

Sanat müzesi, biri diğerinin üstünde olmak üzere iki köprüden oluşur. Alt seviye, yayalar için çatılı bir sokağa benzeyen ve taşkınların akışına izin veren açık çelik bir kafes yapıdır; Üst seviye, içinde resim galerisi bulunan yerinde beton dökümdür. İki köprü arasında, sırlı duvarlar ve fayans gölgeleme sistemi, sanat müzesinin geçici sergiler için ana salonunu çevreliyor.

Giriş salonu, idari ofis, dükkan ve çay salonu gibi sanat müzesine ek alanlar iki ucunda iki köprüde yer almaktadır. İnsanlar müzeye nehrin her iki tarafından girebilirler. 

Jishou Sanat Müzesi, sanatçı Bay Huang Yongyu'nun Nisan 2019'da tamamlanan açılış ve bağışlarının sonucudur ve açılış sergisini yaz aylarında gerçekleştirecektir.


Proje Künyesi:

Proje Adı: Jishou Sanat Müzesi 

Mimari&Tasarım: Atelier FCJZ

Bölge / Yıl: Hunan, Çin/ 2019

Fotoğraf: FangFang Tian

Kaynak: archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)