EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bitkilerle Donatılmış, Devasa Bir Çardak Görünümü

Londra merkezli tasarım ofisi Heatherwick Studio, Tokyo'nun kalbi olan Toranomon-Azabudai'deki bir imar  projesi için inşaatla başladı. Mori Building Şirketi tarafından başlatılan projede, karma kullanımlı lüks binalar “bitkilerle donatılmış, devasa bir çardak” görünümünde olacak ve camla kaplı, dalgalı bir yapıda inşa edilecek.

Sekiz hektardan daha büyük bir alana yayılan site, aynı zamanda bir dizi çok katlı, yüksek binayı ve 6.000 metrekarelik büyük, peyzaj çalışması yapılmış meydanı da bünyesine alacak.

2023 Mart ayında tamamlanması planlanan Toranomon-Azabudai karma-kullanımlı projesi, Heatherwick’in, Japonya’da inşa edilecek ilk proje. Projede ofis ve konut alanları, mağazalar, bir okul ve bir de tapınak yer alacak. Mimarlar alanın yılda 25-30 milyon arası ziyaretçi alacağını tahmin ediyor.

Mimarlar projeye farklı bir kimlik kazandırmak için “alanın ebatlarında bir çardak sistemi” oluşturmuş. Çardak, üzeri yeşilliklerle kaplı eğimli bir tepe gibi yükseliyor. Geniş, kavisli camlar sayesinde binanın alt katında yer alan mağazalar bile gün ışığı alabilecek. Organik, heykelsi form, aynı zamanda "Edo kiriko" cam aşındırma tekniği gibi geleneksel işçilik stillerini dahil ederek, Japon tasarımından esintiler taşıyacak.

 “Proje için yaptığımız tasarım, Tokyo’daki katmanlara denk geliyor; farklı ebatların yan yana durması ve gözün yukarı doğru çevrilmesine neden olan binaların niteliği” diyor Heatherwick Studio’nun Grup Lideri Neil Hubbard.

“Doğal bir vadi içinde yer alan topografyayı tasarımımız aracılığıyla vurgulamayı tercih ettik; gizli bahçelerden gömme avlulara kadar çeşitli peyzaj alanları oluşturmak için çardak benzeri bir yapısal sistem kullanan inişli çıkışlı bir düzenleme yaptık. Çardağın üzerinde dalgalı yapıda  bir dizi cumba var. Tek bir izlenim yerine, keşfedilecek yüzlerce an yaratarak keşfimizi daha da çok canlandırmayı umut ediyoruz.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)