Brooklyn'in DUMBO Semtindeki En Yüksek Binası Olympia Dumbo

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yüksek Olympia Dumbo, New York merkezli Hill West Architect tarafından tasarlanmış. Bu 33 katlı konut kulesi New York Harbor üzerinde yükselir ve Brooklyn'in DUMBO semtindeki en yüksek bina.

Merak uyandıran bir kule olan Olympia Dumbo'nun biçimi, semtin denizcilik ve endüstriyel tarihinden ilham alınarak tasarlanmış. Olympia bir zamanlar East River kıyısında yer alan bir sahil köyüydü. Bölge daha sonra DUMBO ("Down Under the Manhattan Bridge Overpass" kelimelerinin kısaltması) olarak bilinmeye başladı ve bir sanayi ve üretim merkezi oldu. Üçgen bir parsel üzerinde konumlanan Olympia Dumbo'nun yüksekliği gökyüzü etki düzlemi imarına konu olmuş. Bu "bir yapının geçemeyeceği eğimli bir çerçeve oluşturan düşsel bir plan" olarak tarif edilir. Hill West final tasarımının "yelpaze biçimli bir ön döküm podyum ve basamaklı, ofset bir cepheye sahip yelken görünümlü cam ve metal kuleden" oluştuğunu belirtiyor. 

Olympia Dumbo

Olympia Dumbo, New York'un ünlü Brooklyn Köprüsü'nün yanında konumlanmış. Bileşiminde dökme beton paneller yükseldikçe basamaklanır ve kıvrılır, tabandan tavana pencerelerle uyumlu bir biçimde ritmik olarak değişir. Mimar "Kulenin geometrisi planda bir kavis ve yükseklikte bir kavis meydana getiren yontma ve kesme işlemlerinden oluşuyor." dedi. "Batı cephesinin aralıksız torku, [şehrin] özgün manzaralarını sunmak için kıvrılan dikey bir anlatım oluşturuyor."

Olympia Dumbo

Yapı bir dizi düzensiz pencere ile çevrelenerek genel estetik yapısını güçlendirmiş. Olympia Dumbo mekanik donanımını saran pilili bir metal örgü perde ile kaplanmış. Yelpaze şeklindeki podyum Brooklyn Köprüsü'nün tabanına bitişiktir. Betondan dökülmüş yekpare kolonat yapısı, klasik mimarinin geometrisini çağrıştırıyor. Kolonat üç kat yüksekliğindeki lobiyi ve bahçe salonunu çevreliyor.

Olympia Dumbo

Olympia Dumbo'nun iç mekanları Brooklyn merkezli Workstead tarafından tasarlandı. Bir bütün olarak renkler, malzemeler ve biçim, yapının denizcilik ve endüstri mirasına dayanır.

Olympia Dumbo

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)