Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Anaokulu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Fransız mimarlık stüdyosu Rue Royale Architectes, Fransa'nın Puy-de-Dôme bölgesindeki küçük bir kasaba olan Billom'da La Croze okulunu tasarladı. Mimarlar 120 çocuk kapasiteli yeni bir anaokulu olan projeyi bağlamına dahil etmek, yerel malzemelerden faydalanmak ve tabiatla doğrudan bir ilişki kurmak için çalıştı. Sürdürülebilir mimari yapının tasarımı hem iç hem de dış alan eğitimine vurgu yapıyor.

Proje geliştirme

Proje yeni anaokulu tesisini Billom'un ilkokuluna bir yolla bağlıyor: bir "çocuk yürüyüş yolu". Rue Royale Architectes, "Aralarındaki yol rue de la Croze'un eteklerinden geçiyor, kamuya açık bir parkın içinden geçip okulun çatısı üzerinden hafifçe eğiliyor ve sonra uzun bir merdivenle ana girişe varıyor." dedi.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Anaokulu

Sürdürülebilir mimari örneklerden anaokulu doğal topografyayı izleyerek bir yamacın içine yerleşmiş. Zemin kat arazinin yatay tabanından yükselen iki yarım kattan meydana gelir. Üst kat buna dik, dolayısıyla düzey farkını emiyor ve toprak işlerinin düzleme gereksinimini en aza indiriyor.

Çocuk dostu bir çevre

Sürdürülebilir mimari projelerden anaokulunda altı sınıf bulunuyor; zemin kattaki üç sınıf alt avluya, birinci kattaki üç sınıf ise üst avluya bakıyor ve iki kat saat yönünde uzanan bir merdivenle birbirine bağlanır. Merkezde konumlanan okul girişi, kuzeyde bir okul sonrası bakım alanını ve güneyde geniş çaplı bir yemek mutfağını birbirinden ayırıyor. Projenin bir diğer merkezi unsuru olan mutfak, hem anaokuluna hem de ilkokula yemek tedarik eder. Batı ucunda geniş, korunaklı ahşap bir terasa sahip bir kütüphane ve dokümantasyon merkezi açık hava manzarasına açılıyor.

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Anaokulu

Rue Royale Architectes, "İşlenmemiş malzemeler, beton ve ahşap kullanımı ve bol oranda doğal ışık ile nitelendirilen atmosfer son derece hassas ve huzurlu. Güneşe maruz kalma, iç gölgeleme aygıtları ve panjurlarla denetleniyor ve rahat akustiğe özellikle odaklanılıyor [örneğin, akustik tavan panelleri]." dedi. 

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Anaokulu

Teknik borular görünür kalarak yükseklik ve alan hissine katkıda bulunur. Okulun renk paleti beyaz duvarlar ve "şampanya rengi" metal işçiliği ile nötr ve ölçülü. Terakota renkli merdivenler ve eğlenceli bir spor salonu benzeri mekandaki mavi zemin gibi farklı mekanlarda renk patlamaları kullanılmış. Mimar, "Bu kasti tarafsızlığı seçmek, bütün çocukların 'eşyalarının' renkleri ve hayatı için alan bırakıyor." dedi.

Yerel malzemeler

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Anaokulu

Sürdürülebilir mimari anaokulunun inşasında kullanılan iki ana malzeme ham beton ve yerel, sürdürülebilir BTMC sertifikalı ahşap Bois des Territoires du Massif Central (Wood of the Territories of the Massif Central). Zemin kat yerel agregalardan elde edilen kumlanmış beton ile inşa edilmiş. Üst kat yapıştırılmış lamine ahşap (Glulam) kirişler, çapraz lamine ahşap (CLT) plakalar ve Douglas köknar kaplaması ile karışık ahşap ve metal direklerden oluşan ahşap çerçeveli bir yapı. Rue Royale Architectes, "Kaplama farklı genişliklerde düz çıtalar ve dik çıtalardan meydana geliyor, bu da ona bir ahenk ve hareket duygusu veriyor." dedi. Proje boyunca görülebilen ahşap, her şeyi kuşatan bir sıcaklık ve dokunsallık hissine katkıda bulunuyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Fiziksel ısınma çift kat havalandırmalı ve yerden ısıtmalı bir ahşap pelet kazanı ile temin ediliyor.

Mimari ve peyzaj

Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Anaokulu

Rue Royale Architectes'in Billom'daki La Croze okulu için tasarladığı yapı tabiatla iç içe. Stüdyo çayır benzeri yeşil teraslar, yeşil çatılar, bir sebze bahçesi, ağaçlarla dikilmiş bir veranda ve alt ve üst avlularla açık bağlantılar da aralarında olmak üzere birtakım peyzaj özelliklerini bir araya getirmiş. Çocuk dostu bir ortamın desteklenmesi projenin başarısında kilit rol oynamış. Çatıdaki yürüyüş yolu, kumlanmış beton basamak taşlarından meydana gelen geniş plakalarıyla bilhassa hoş bir ilave olmuş (plakalar birçok alanda kullanılmış). Bu çeşitli dış alan unsurları, açık havada öğrenmeyi ve oynamayı desteklemek için çalışıyor.

Rue Royale Architectes, "Sürdürülebilir mimari La Croze Okulu aşırıya kaçmadan her şeyden önce bir mimari ve peyzaj deneyimi yaşatan özgün bir projedir. Çizgileri bulanıklaştırıyor, yukarıda ve aşağıda olanla oynuyor. Hem arada kalanlardan hem de kenarlardan faydalanıyor." dedi. 

Toplam taban alanı: 1.989 m2 (21.409 fit kare).

Kullanılabilir zemin alanı: 1.900 m2 (20.451 fit kare).


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)