Çevre Dostu Malzemelerden İnşa Edilmiş Kule

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zaha Hadid Architects (ZHA) Monako'daki ikonik Schuylkill Kulesi'ni yenilemeye başladı. İlk olarak 1963 yılında inşa edilen kule şu anda Monako'nun ilk yüksek binası olarak dimdik ayakta duruyor. ZHA, kulenin gelişim beklentilerini ve gerekli yenilemelerin kapsamını değerlendiren bir fizibilite çalışması yürüttü. Bu çalışma, ZHA'nın Mayıs 2027'de tamamlanması planlanan ikonik yapıyı yeniden canlandırmak ve genişletmek için yerel Square Architecte firması ile iş birliği yapmasına yol açtı.

Mevcut kule, kuzey ve güney sınırları arasında 22 metrelik kayda değer bir eğime sahip dik bir arazide yer alıyor. Kulenin temeli, yedi alt katı için kaya yüzeyiyle sorunsuz bir şekilde harmanlanırken, üstteki 17 kat, her biri kuzey cephesi boyunca dikey bir sirkülasyon çekirdeğine sahip üç bloka ayrılıyor. ZHA'nın yenilemeye yaklaşımı, orijinal binanın mimari mirasını korurken, olanaklarını çağdaş standartları karşılayacak şekilde yükseltmek.

Le Schuylkill Kulesi

Yenileme kapsamında kulenin en üstteki iki katı, ilk tasarımın bütünlüğü korunarak binanın mevcut yapısı tarafından desteklenen üç yeni katla değiştiriliyor. Yeni katlar Monte Carlo'nun limanına bakan altı çatı katına ev sahipliği yapacak. Proje, kulenin taban alanını 32.000'den 41.000 m²'ye çıkarırken orijinal ayak izini de koruyor.

Le Schuylkill Kulesi

Çatı katlarının yeni üst katları hafif, düşük karbonlu çelikten (XCarb) yapılmış olup, konsollu teraslara, açık kat planlarına ve geniş cam duvarlara sahip. Daha iyi ısı yalıtımı sağlayan çağdaş seramik yağmur perdesi cephe, kuleye yeni bir görünüm kazandırmakta ve Avenue de la Costa ile olan ilişkisini güçlendirir. Ayrıca, yeni teraslar ve balkonlar alüminyum panellerle kaplanmış ve ana lobi paslanmaz çelik bir kanopi ile süslenmiş.

Yeni Le Schuylkill Kulesi, çevresel ayak izini en aza indirmek için yenilenebilir enerji kaynakları ve çevre dostu malzemelerden yararlanarak karbondan arındırılmış bir yapıya dönüşüyor. Kulenin tüm yaşamı boyunca karbon değerlendirmesi, 2030 RIBA Climate Challenge kriterlerini aşarak BD2M çevre akreditasyon programının her kategorisinde tanınmış. Ayrıca, yağmur ve gri su geri dönüşümü, gelişmiş termal performans ve bölgenin deniz suyu soğutma ağına bağlantı gibi çeşitli tasarım entegrasyonları, su ve enerji kullanımını önemli ölçüde azaltıyor.

Le Schuylkill Kulesi

Yeni inşaat projelerinin ekolojik sonuçlarına ilişkin artan farkındalığın ortasında, yapılı çevre, uygun maliyetli ve çevreye duyarlı bir çözüm olarak mevcut yapıların güçlendirilmesine doğru ilerliyor. Yakın zamanda MVRDV, ortak yaşamın konutların geleceğini şekillendirmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştıran yeni bir tasarım çalışması yayınladı. Çalışma, mevcut yapıların uyarlanabilir şekilde yeniden kullanımına yönelik çeşitli çözümler içeriyor. Ayrıca, Google'ın New York'taki yeni genel merkezi 1930'ların orijinal demir yolu terminalinin üzerine inşa edildi ve 14.000'den fazla çalışan için bir merkez olacak şekilde uyarlandı. Son olarak SOM, New York'un modernist simgelerinden biri olan Lever House'un restorasyon çalışmalarını kısa süre önce tamamladı.

Le Schuylkill Kulesi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)