Dünyanın ilk Orman Şehri “Liuzhou Forest City” Gerçeğe Dönüşüyor.

İtalyan Stefano Boeri Architetti'nin hava kirliliğine karşı savaşmak için Çin’de tasarladığı, tamamen ağaçlar ve bitkilerle kaplı yapıların bulunduğu ilk Orman Şehri “Liuzhou Forest City” gerçeğe dönüşüyor.

Ofis, ev, otel, hastane ve okulların tamamen bitki ve ağaçlarla kaplı olduğu “yeşil şehir” 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak, yılda yaklaşık 10 bin ton CO2 ve 57 ton kirletici emecek ve yaklaşık 900 ton oksijen üretecek.

Guangxi dağ bölgesinde, Liujiang nehri boyunca 175 hektarlık bir alanda kurulacak ve tamamen akıllı olan sürdürülebilir şehir“Liuzhou Forest City” elektrikli otomobillerin kullandığı hızlı bir demiryolu hattı yoluyla Liuzhou'ya bağlanacak ve çeşitli yerleşim alanları, ticari ve rekreasyon alanları, iki okul ve bir hastaneye ev sahipliği yapacak.

Milano ve Nanjiing Dikey Orman projeleri ile tanıdığımız Stefano Boeri’nin tasarladığı Liuzhou Forest City, kendi kendine yeten bir kentsel yerleşim biriminin tüm özelliklerine sahip olacak: iç mekan havalandırması için jeotermal enerji ve yenilenebilir enerjitoplamak için çatılardaki güneş panellerini kullanacak.

Ekolojik Orman Şehri’nde toplam 40 bin ağaç ve 100'den fazla türden oluşan 1 milyon bitki bulunacaktır. Proje hava kirliliği ile savaşmanın dışında, hava sıcaklığını düşürmek, gürültü engelleri yaratmak ve canlı türlerinin biyolojik çeşitliliğini iyileştirmek, Liuzhou topraklarında yaşayan kuşlar, böcekler ve küçük hayvanlar için yaşam alanları oluşturmak gibi faydalar sağlayacaktır.Kaynak: Yeşil Odak


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)