Eğlenceli Ahşap Basamaklar Etrafında Shirasagi Children's Library

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık stüdyosu Yukawa Design Lab, Japonya'nın Sakai kentindeki Shirasagi Park'a bakan bir çocuk kütüphanesi tasarladı. Komşu parka bir köprü ile bağlanan Yukawa Design Lab, ahşap çerçeveli binayı yeşil alana bağlamak için büyük pencerelerle tasarladı.

Zemin katta 192 m2'lik binada bir bebek alanı ve kafenin yanı sıra yerel halk ve çocuklar tarafından kullanılmak üzere açık havada oturma yerleri bulunuyor. Çocuklar için bir "dinlenme alanı" sağlayan büyük, eğlenceli, ahşap basamaklar üst katta lobiye bakan bir okuma alanına çıkıyor. 

Shirasagi Children's Library

Mekanlar, ziyaretçileri "tek bir çatı altında birbirlerine bağlı" hissetmeye teşvik etmek için kiremit kaplı, tek eğimli bir çatı altında birleştirilmiş. Stüdyoya göre, bu çatı aynı zamanda çocukları güneş ışığı ve yağmur gibi "doğanın güçleri" ile başka bir öğrenme deneyimi ile ilişkilendirmenin bir yolu olarak tasarlandı.

Shirasagi Children's Library

Dış cephe, çocukların katılımını teşvik etmek amacıyla "benzersiz bir dış cephe ve eğlenceli bir atmosfer" yaratmak için büyük ölçüde camdan yapılmış. Çift yükseklikteki duvarlar 3.000'den fazla kitabın depolanması için alan sunarken, geniş açıklıklar mekanın içine ve dışına manzaralar sağlayarak yerel halkın kütüphane faaliyetlerine katılmasına olanak tanıyor. Binanın yönelimi, çocuklar için "sakin ve rahat" bir öğrenme alanı yaratmak üzere komşu parkın manzarasını optimize ediyor.

Shirasagi Children's Library

Kıvrımlı cephe açılmış bir kitap şeklini andırırken, binanın girişi stratejik olarak parka giren yakındaki köprü ile aynı hizada yer alıyor. Bu sayede kütüphane ve Shirasagi Park arasındaki bağlantı güçlendirilerek birinden diğerine hareket akışı teşvik edilmiş olur.

Açıklıklar da dolaylı güneş ışığının mekana girmesine izin verecek şekilde dikkatlice tasarlanmış ve eğimli çatı doğrudan batı güneş ışığından gölgeleme sağlıyor. Çevredeki doğal manzaraya uygun olarak, ahşap yapı iç mekanda görülebilir ve yeşil ve gri halı ile tamamlanmış. Stüdyoya göre proje yerel halkı, işletmeleri ve üniversiteleri dahil etmek ve bölgenin kültürel değerini artırmak gibi daha geniş bir hedefle çocuklar için geliştirici bir ortam yaratmak üzere tasarlandı.

Shirasagi Children's Library

Yukuwa Design Lab Osaka ve Kyoto, Japonya merkezli bir mimarlık firması. Yukawa Design Lab'ın önceki projeleri arasında çok amaçlı bir atriyum etrafında inşa edilmiş bir ev yer alıyor.

Shirasagi Children's Library

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)