Ekvador’daki Gül Renkli Bir Kule

Bjarke Ingels Group (BIG) ve Uribe & Schwarzkopf ortaklığı ile Ekvador’un Quito şehrinde, kentin doğal güzelliği ve çeşitliliğinden ilham alan, 24 katlı gül rengi bir kule tasarlandı. EPIQ isimli proje, Quito'nun güzelliğini yansıtarak büyüyen kentte, sürdürülebilir şehirciliğin yeni yüzü olacak. Renkli çinilerle kaplı, göz alıcı ve gözenekli yapısı ile kentin canlı doğal güzelliğini yansıtan EPIQ, Bjarke Ingels Group'un şehirdeki ikinci projesi. İlk proje geçen yıl başlanan ve 2021’de tamamlanması planlanan IQON kulesi.

EPIQ, tarihi La Carolina parkı ile yakında açılacak olan kentin ilk metro hattının büyük bir istasyonu arasında konumlanıyor. 24 katlı bina, Quito’nun geçmişi, bugünü ve geleceği ile kesişen bir noktada yer alıyor. İki bölünmüş blokta tek bir kuleden oluşan EPIQ, hemen yanında bulunan parkın doğal ortamını yapısına taşıyan bir "dikey şehir" olarak düşünülmüş. Proje karma kullanımlı olarak tasarlanmış ve bünyesinde konut, ofis ,ticari birimleri içeriyor.

EPIQ projesinin tasarımı, UNESCO dünya mirası olan Quito’nun tarihi merkezinde hakim olan toprak tonlarını ve balıksırtı desenli döşemelerini yansıtıyor. Cephe ise kentin çarpıcı günbatımının renklerine atıfta bulunuyor. EPIQ, tek bir çatı katından ziyade, bina genelinde paylaşılan dış alan kümelerine sahip. Bu alanlar ortak bir atmosfer oluşturmak ve bina sakinleri arasındaki etkileşim için fırsatlar yaratmak amacını taşıyor. Şehir, Andes Dağları ve yakındaki Pichincha Volkanı’nın panoramik manzarasını sunan EPIQ, şehrin ortasında doğanın içine daldırılmış gibi duruyor.

2022 yılında tamamlanması planlanan EPIQ, bir dizi sürdürülebilir tasarım özelliği de taşıyor. Bunlardan bazıları; yağmur suyunun tekrar kullanımı için bir gri su arıtma tesisi, inşaat malzemelerini yeniden kullanmak ve azaltmak için bir malzeme bankası ve eko-verimli cihazların kullanımı.

Bjarke Ingels proje ile ilgili yaptığı açıklamada; “Mimarlar olarak biz genellikle renklerle oynamaktan biraz korkarız. Quito'da farklı yapı taşlarını vurgulamak için renk kullanmanın ilginç olabileceğini düşündük. Quito'nun tarihi merkezi, kırmızı balıksırtı kaldırımlarıyla, formların, geometrinin, tipografinin ve rengin etkisi altındadır. Amacımız La Carolina parkının güney ucunda, üç boyutlu bir topluluk oluşturmaktı. Sakinlerine güneş alan açık alanlar, geçitler, parklar sunan bütünsel bir yaklaşım benimsedik.” dedi.

EPIQ’da, özel balkonların yanı sıra, her birimden kulenin etrafına dağılmış olan daha büyük, ortak açık alanlara erişilebilecek. Ayrıca projede; açık yüzme havuzu, sinema salonu, squash kortu, bowling salonu, çalışma odası, parti alanları, müzik odası, SPA, spor salonu ve çocuk oyun alanı gibi bir dizi diğer olanak da bulunmakta.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)