Finnish Design Shop'un Sürdürülebilir Lojistik Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avanto Architects ve Joanna Laajisto, Finnish Design Shop perakendecisi için bir lojistik merkezi tasarladı. Merkezde sıcak ahşap, personel ve ziyaretçiler için yemek servisi yapan bir restoran ve çevredeki orman manzarası bulunuyor. Helsinki'nin batısında, Turku'nun eteklerinde yer alan lojistik merkezi İskandinav tasarımı için dünyanın en büyük online mağazası olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Finnish Design Shop için bir depolama, yönetim ve nakliye merkezidir.

Güçlü bir büyüme yaşadıktan sonra şirketin yeni bir dağıtım merkezine ihtiyacı vardı ancak kurucusu ve CEO'su Teemu Kiiski de bunun çalışanlar ve ziyaretçiler için anlamlı olmasını istedi. Lojistik merkezi çalışanları, bol ışık ve orman manzarasının yanı sıra  sıcak ahşap ortamın ve yiyecek konusunda uzmanlaşmış ödüllü şef Sami Tallberg tarafından işletilen bir restoranın keyfini çıkarıyor.

Finnish Design Shop

Finnish Design Shop başlangıçta Turku bölgesindeki mevcut bir binayı yenilemeyi düşündü, ancak uygun bir şey bulamadı ve bu yüzden onu Pomponrahka doğa koruma alanındaki bir alana inşa etmeye karar verdi. Ayrıca burası çevredeki ormanın sakinleştirici bir çalışma ortamı sağlayacağı ve İskandinav tasarımında ahşabın yansıttığı bir yerdi. 

Finnish Design Shop

Finnish Design Shop inşaatın sorumluluğunu üstüne aldı. Ayrıca inşaatçıların mümkün olduğu kadar çok ağaç kurtardığını ve alanı doğal orman çalılıkları ve sahadan çıkarılan taşlarla çevre düzenlemesi yaptığını belirtti. Avanto Architects, 12.000 metrekarelik binayı mümkün olduğunca ormanla uyum sağlayacak şekilde tasarladı. Depo düzeninin kütlesi göz önüne alındığında bu zorlu bir süreçtir.

Finnish Design Shop

Otomatik bir sistemde robotlar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için daha önce uzman danışmanlar tarafından yerleşim düzeni oluşturuldu. Mimarlar çevredeki ormanın ağaç gövdelerini yansıtan, yakından görülebilen dikey kabartma desenli karanlık bir cephe seçti. 

Avanto Architects'in Kurucu Ortağı Anu Puustinen "Desenler, geniş cephe yüzeyleri için daha insani bir ölçek oluşturur. Ana giriş holü, balkon ve pencerelerde de sıcak ahşap vurgular kullanıldık." dedi. Mimarlar, çalışanların sık sık orman manzarasının ve bol ışığın keyfini çıkarabilmesi için ofis alanına büyük pencereler ve zemin katta dışarı çıkmalarına izin veren bir balkon yerleştirdi.

Finnish Design Shop

Merkeze giriş, binanın kullanımını sergileyen cam perde duvarlara ve iki masif glulam kirişten yapılmış uzun, düz bir merdivene sahip showroom'dan yapılır. İç mekan Laajisto ve stüdyosu tarafından, odanın geniş olmasına rağmen dengeli ve rahat görünmesini sağlamak ve ses emici malzemelerin yoğun kullanımıyla iyi bir akustik ortam yaratmak amacıyla tasarlandı.

Tasarımcı renk ve malzeme paletini nötr ve doğal tuttu. Ormanla bağını sürdürmek için bol miktarda masif çam ve dişbudak kullandı ancak alanı vurgulamak için Finnish Design Shop için açık renkli mobilyalar kullandı. Laajisto "Amaç iç mekanda her yönün iyi ve güzel yapılmasıydı. Kapılar, sıhhi tesisat armatürleri ve elektrikli donanım seçimleri ve uygulamaları, akustik tavan panelleri ve seramik karolar gibi tipik olarak gözden kaçan şeylerde ayrıntılara dikkat edildi." dedi. 

Finnish Design Shop

Sürdürülebilir mimari proje, Finlandiya'da en yüksek ikinci BREEAM Mükemmel sertifikasını alan ilk lojistik binasıdır. Şirketi Amazon gibi çok uluslu e-ticaret oyuncularının zıttı olarak gören Kiiski, yeni merkezin sosyal ve çevresel açıdan en sürdürülebilir online mağaza olmasını istedi. Kiiski "İskandinav yaşamının dayandığı değerler arasında şeffaflık, eşitlik ve doğaya saygı yer alır. Bu şirketin ve yeni dağıtım merkezinin kurulmasında bu değerlere tam olarak saygı gösterilmeden mümkün olamazdı." dedi.

Finnish Design Shop

Kiiski tedarik zinciri, lojistik ve operasyonel sorunlar çözülürse küresel online alışverişin sosyal ve çevresel olarak sürdürülebilir hale geleceğine inanıyor. Kiiski "Çok sayıda araştırma, online alışverişin fiziksel mağazalarda alışveriş yapmaktan daha düşük bir karbon ayak izine sahip olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni e-ticarette lojistiğin daha verimli olması ve genellikle mağazalarda alışveriş yaparken özel ulaşımı gerektirmesidir. Tüm sektörü daha sürdürülebilir bir geleceğe yönlendirmek istiyoruz." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)