Geleceğin Konutları: Teksas'ta 3D baskılı House Zero

3D baskının faydalarından sonuna kadar yararlanan yeni nesil evlerin ilki olarak tanımlanan ev, ICON ve Texas merkezli Lake|Flato Architects firması tarafından tasarlandı. “House Zero”, sürdürülebilir, enerji verimli evler için bir prototip olarak sunuldu. House Zero, günümüz emsallerinden çok daha kısa zamanda toplanacak olan bir gelecek vaat ediyor. Uygun fiyatlı konut sağlama zorluğunun üstesinden gelmek için 3D baskıyı kullanmaya yönelik bu son girişimi desteklemek adına gelişmekte olan 3D baskı mimarisi alanında lider olan ABD merkezli ICON şirketi, Austin'de bu devrim niteliğindeki teknoloji için çığır açan bir başka örnek daha geliştirdi. Bu çaba, organizasyonun daha önceki keşiflerinin unsurlarını, Bjarke Ingels Group ( Project Olympus ve Mars Dune Alpha gibi) ile birlikte dünya dışı mimariye, Dünya'da yaşanabilir bir gerçekliğe dönüştürüyor.

Sıfır Enerjili Bina Ne Demek?
ICON ve Lake|Flato Architects tarafından Austin, Teksas, ABD'deki House Zero

Robotik Tasarımla House Zero

Jason Ballard, ICON'un kurucu ortağı ve CEO'su, "House Zero, konutunuzdan en çok ihtiyacımız olan şeyleri (konfor, güzellik, saygınlık, sürdürülebilirlik, ulaşılabilirlik ve umut) sağlamak için robotik yapıyı kullanıyor. Bu bağlamda House Zero, tamamen yeni tasarım ve mimari dillerin ortaya çıkması için bir sıfır noktasıdır. Bunun gibi evler sadece 3D baskı ile mümkündür. Bu model, 3D baskının dünya için ne anlama gelebileceğinin yeni standardıdır” diyor.

Sıfır Enerjili Bina Örnekleri
Rezidans, ICON'un 'Keşif' serisindeki ilk projedir, şirketin 'Vulcan' inşaat sistemi kullanılarak 3D basılmıştır.

“Keşif” serilerindeki ilk proje olan House Zero, ICON'un son teknoloji “Vulcan” inşaat sistemi kullanılarak 3D basılıyor. Duvarları, kuruluş tarafından 3D baskı uygulamaları için geliştirilen tescilli bir çimentolu malzeme olan “Lavacrete”den oluşuyor.

Lavacrete Material

İnşaat Yöntemi Olarak 3D Baskı

Eklemeli inşaat yöntemleri, konut tasarımına hâkim olan yüzyıl ortası modernist çiftlik temasının gerçekleştirilmesini sağladı. 2.000 fit kareden fazla bir alana sahip olan House Zero, üç yatak odası, 2,5 banyo ve 350 metrekarelik tek kişilik yatak odası ve banyo aksesuarlı konut ünitesi barındırmaktadır. Evin montajında ​​kullanılan 3D baskılı duvar sistemi, tamamlanması için birden fazla aşama gerektiren geleneksel inşaat yöntemleriyle karşılaştırıldığında, inşaat sürelerini önemli ölçüde kısalttığı, malzeme israfını ve maliyetlerini ise en aza indirdiği söyleniyor. Ayrıca, Lavacrete ve güçlendirilmiş çelik duvar düzeneğinin, yalıtım ile eşleştirildiğinde ısı transferini azaltmak için yeterli termal kütleye ve enerji verimliliği ile yaşam döngüsü maliyetlerini optimize eden hava geçirmez bir konfigürasyona sahip olduğu söylenmektedir.

Zero House Design
ICON'un 'Vulcan' yapım sistemi, yeni nesil bir robotik 3D baskı mekanizmasıdır.

Her şeyden önce dokuların ve oranların oyununa dayanan, eklemlenmesinde abartısız kalan cephe tasarımı; oluklu beton mimari kütleler, ahşap elemanlar ve kanopiler ile tamamlanıyor. Lake|Flato Associate Ashley Heeren, “3D baskılı beton ve kavisli duvarların organik doğası bizim için yeni tasarım dilleri olsa da House Zero hala mimarimizde aradığımız doğal bağlantılarla tamamen uyumluydu. Sıfır ev, tamamen yeni bir inşa yöntemiyle inşa edilmiş davetkar ve konforlu bir aile evinde zanaat ve performans için ortak tutkularımızı ifade ediyor. Ekibimiz için böyle yenilikçi bir ev tasarımı üzerinde ICON ile çalışmak ve ev inşasının geleceğinin bir parçası olmak heyecan vericiydi." diyor.

3D Baskılı Ev Örnekleri
Sistemin, içerdiği aşamaların daha az olması nedeniyle inşaat sürelerini önemli ölçüde azalttığı söyleniyor.

Zero House Biyofilik Tasarım

Lake|Flato Architects, doğadan ilham alan biyofilik tasarım ve form unsurlarını, Vulcan inşaat sistemini kullanarak 3D olarak basılan evde kullanılan kavisli duvarlara entegre ediyor. Mimarlara göre, bu duvarların kavisli profilleri, topluluğa daha fazla yapısal stabilite kazandırıyor. Ayrıca bu kavisli profiller, iç tasarımın bir parçası olarak daha yumuşak sirkülasyon yolları yaratıyor. Lake|Flato Architects'in Ortak Ortağı Lewis McNeel, bir basın açıklamasında, "3D baskılı duvar tasarımı ve onun doğasında bulunan biyofilik kalitesi, köklü ve zamansız bir doğal sığınak duygusunu çağrıştıran düzenli, ancak katı olmayan bir model aktarıyor" diyor.

Biyofilik Zero House Örnekleri
Kavisli duvarlar, iç kısımda düzgün sirkülasyon yolları oluşturur

Sürdürülebilir House Zero

Açıklıkların yerleşimi ve tasarımında da dikkatli değerlendirmeler yapılmıştır. Örneğin, gündüzleri oturma odasının doğal aydınlatmasını sağlamak için evin doğu cephesi boyunca yer alan yüksek kat pencereleri dahil edilerek yapay ışık ihtiyacı azaltılmıştır. Bu nedenle, bu projede yer alan ev yapımının devrim niteliğinde yeni tahayyülüne rağmen, konutun mimarisi bu sanat formunun temel ilkelerini gözden kaçırmaz. Jason Ballard, “Umudum, bu evin mimarları, geliştiricileri, inşaatçıları ve ev sahiplerini ICON ile birlikte robotik yapının ve özellikle 3D baskının mümkün kıldığı heyecan verici ve umutlu gelecek hakkında hayal kurmaya teşvik etmesidir. Konut geleceğimizin bildiğimiz konutlardan farklı olması gerekiyor.”

Sürdürülebilir Zero House Örnekleri
İç tasarım, yüzyıl ortası modern çiftlik evinin estetiğini kanalize ediyor

ICON, 11-20 Mart tarihleri ​​arasında Austin, Teksas'ta gerçekleşecek olan South by Southwest Festival 2022 (SXSW) için resmi ortak rolündedir. 13-14 Mart tarihleri ​​arasında rezidans için rehberli turlar da gerçekleştirecektir. Ek olarak, şirketin CEO'su ve Kurucusu Jason Ballard da 15 Mart'taki etkinlikte It's Time to Build: a Conversation with Jason Ballard başlıklı özel bir konuşma yapacak. Oturum sırasında Ballard, uygun fiyatlı konut, toplum sağlığı, sürdürülebilirlik, iklim direnci ve insan potansiyelinin ilerlemesi gibi insan ırkının en acil sorunlarının birçoğunun ele alınmasında mimarinin, malzeme teknolojisinin ve robotiğin olası rolünü tartışacak.

Sürdürülebilir Sıfır Enerjili Bina Örnekleri
ICON ayrıca 13-14 Mart tarihleri ​​arasında Austin, Teksas'taki SXSW 2022 sırasında ev turları düzenleyecek.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)