Gülsün Karamustafa “Dünyanın Halini” Venedik Bienali’ne Taşıyor

Gülsün Karamustafa, Venedik Bienali'nde Türkiye Pavyonu'nda özel olarak ürettiği "Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli" adlı eseriyle dünyanın hâlini yansıtıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) koordinasyonunda gerçekleşen Türkiye Pavyonu, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenleniyor. Gülsün Karamustafa'nın eseri, 20 Nisan-24 Kasım 2024 tarihleri arasında sergilenecek.

Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli

Sanatçı Gülsün Karamustafa, eserinde savaşlar, afetler, göçler ve doğa sorunları gibi küresel zorluklarla mücadeleyi ele alıyor. Günlük nesneler aracılığıyla boşluk, oyuk ve kırıklıkların izlerini mekâna taşıyarak, dünyadaki değişen ve çatışan manzarayı betimliyor.

Sergi kapsamında hazırlanan kitapta, Gülsün Karamustafa'nın eserinde kullandığı malzemelerden her biri üzerine denemeler, sanatçının süreç günlüğü, söyleşi ve eskizler yer alacak. Proje ekibinde grafik tasarım Esen Karol ve editörlük Melis Cankara tarafından üstlenilirken, sergi tasarım danışmanlığını Yelta Köm yapıyor.

Venedik Bienali'nde Türkiye Pavyonu'nun danışma kurulunda Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Nilüfer Ergin Doğruer, sanatçı İnci Eviner, küratör ve Fiorucci Art Trust Direktörü Milovan Farronato ve Sanat Dünyamız dergisi editörü, sanat yazarı Fisun Yalçınkaya bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)