Hareketli Bir Kabuk SLIDING HOUSE

Ross ve Sally Russell çifti emeklilik zamanlarını geçirecek bir ev istiyorlardı. Bahçelerinde ihtiyaç duydukları kadar meyve ve sebze yetiştirebilecekleri, misafirlerini keyifle ağarlayabilecekleri ve kent karmaşasından uzakta huzurlu bir hayat arayışındaydılar. Bu nedenlede İngiltere’nin Suffolk ilçesinde bir arazi alıp mimarlık ofisleri ile görüşmeye başladılar. Uzun görüşmeler ve fikir alışverişleriyle dRMM Mimarlık ile el sıkıştılar ve sonuç olarak ortaya "Sliding House" çıktı.

İlk bakışta sıradan bir ev görüntüsüne sahip olan Sliding House, bir tuşa basıldığı anda hareket eden dış kabuğu sayesinde şeklini ve ışığını değiştirmeye başlayan ilginç bir yapı.

2009 yılında hayata geçen ev, 20 tonluk, raylı bir sistemin üzerine oturtulan kabuğu ile sıradan bir kırsal yapı olma özelliğini bir kenara bırakarak bir oyun gibi oynama isteği uyandıran mobil bir yapıya dönüşüyor. Kabuk hareket ettikçe iç mekanlar birer dış mekana dönüşürken, açık havada banyo yapmanıza ve açık olan garajın kapanmasına olanak sağlıyor.

İş adamı Ross Russell ilk baştan beri farklı bir proje yapmak istediklerini belirtiyor. Fakat mimarlık üzerine hiç deneyimi olmaması nedeniyle dRMM’de çalışan eski arkadaşı Alex de Rijke’e danışıyor. Yaklaşık bir yıllık bir sürede tasarlanıp inşa edilen Sliding House, konutta mekan kavramına yeni bir bakış açısı getiriyor.

60 metre uzunluğunda bir platform üzerinde bulunan yapı iki ana parçadan oluşuyor; ev ve müştemilat. İki yapı ünitesinin arasında ise garaj için ayrılan boşluk, avlu olarak da değerlendiriliyor.

Hareketli Kabuk

Günışığının en verimli şekilde kullanımına olanak tanıyan kabuk sistem, yapının enerji tasarrufunu sağlıyor. Yaz günlerinde, kabuğun öne çekilmesi, gölgelik oluşmasını sağlarken, alanın yarı açık bir verandaya dönüşmesini sağlıyor. Kabuğun altında inşaa edilmiş şeffaf strüktür sayesinde, kabuk tersi yöne doğru hareket etmesiyle, manzaraya ulaşımı sağlıyor. Kış günlerinde, emprenye ahşap üzerine yapılmış yalıtım sayesinde yapı tamamen sarılarak ısı korunumu sağlanıyor.

15 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde, 7 metre yükseklğinde ve 20 ton ağırlığında olan hareketli kabuğu araba aküsüne bağlı dört elektromotor çalıştırıyor. Kabuğun yapımında çelik, ahşap, yalıtım malzemesi ve paslanmaz çelik raylar kullanılmış. Bu yapım tekniğinde, kabuğun oturacağı rayları proje sahipleri araştırıp temin etmiş. Rayların bir diğer özelliği ise, ileride arzu edilirse raylar daha fazla uzatılarak, daha fazla gölgelik alan sağlanabiliyor olması.

Hareketli kabuğun mekanik bir sorundan dolayı çalışmaması tehlikeside göz önüne alınmış. Kabuğun kapı aralıkları kapı takılmadan boşluk olarak bırakılarak acil durumlarda her zaman bir çıkış olması sağlanmış.

Rüzgar Tribünü

Tamamen ekolojik ve çevre dostu olması istenen Sliding House için bir adet rüzgar tribünü yapılması kararlaştırılmış. Uzun süren araştırma ve pazarlıklar sonunda evin inşaatının ardında 2009 Ağustos’unda rüzgar tribünü inşaatı başlamış. Aralık 2009’da tamamlanan inşaatın ardından Russell ailesi artık tamamıyla karbon nötr bir eve sahip olmanın gururunu yaşadıklarını belirtiyorlar.

Bu süreçte çeşitli sorunlarla karşılaşılmış. Bunlar arasında en ilginci yarasalarla ilgili. Avrupa Birliği’nin bir rüzgar tribünü yapılması durumunda dikkat edilmesi gereken bir dizi yasası mevcutmuş. Bunun başlıca nedeni, tribünün hava basıncında yaratacağı etkinin, doğa yaşamı olumsuz etkilemesiymiş. Bir diğer sorun ise rüzgar tribünün yaptığı gürültü olmuş. Bu konuyla ilgili yönetmeliğe göre eğer çevrede yaşayan insanlar gürültü için şikayetçi olurlarsa, Çevresel Sağlık Departmanı (Environmental Health Department) gelip ölçüm yapıyor ve eğer 5 desibelden fazla ise çeşitli önlemler alınması gerekiyor. Fakat şimdiye kadar bu konuda hiçbir şikayetin bulunmadığını belirtiyor Russell ailesi.

Bütün teknik, çevresel ve yasal konularda titizlikle çalışıp, araştırmalarını ve uygulamaları doğru bir şekilde uygulayan ev sakinleri, sonuçtan oldukça memnun olduklarını belirtiyorlar.

Ödüller

Hem Russell ailesi hem de projede görev alan herkesin yoğun çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Sliding House, bir çok ödül almaya hak kazanmış. Bunların başında 2009 yılı Dünya Mimarlık Festivali’nde ‘Konut’ kategorisinde “Highly Commended” ve 2009 RIBA East Award ödülleri geliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)