Henning Larsen Danimarka'daki Okullarda Doğal Malzemeler Kullanıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Saman, erişte otu ve ahşap Danimarkalı mimarlık stüdyosu Henning Larsen'in Danimarka'daki Feldballe Okulu'na eklediği bu biyo bazlı uzantıda yer alıyor. Fen dersliklerini içeren köşeli ahşap kaplı uzantı, mimaride doğal malzemelerin potansiyelini göstermeyi amaçlar. Henning Larsen tarafından inşaat malzemelerinde biriken karbonun binanın ömür boyu emisyonlarını dengelemeye yardımcı olması amacıyla tasarlanmış.

Baş Mimar Magnus Reffs Kramhøft Dezeen'e "Bu sürdürülebilir mimari projenin özünde eğitime yatırım var. Okul öğrencilerine inşa etmenin daha iyi bir yolu olduğunu, toksik olmayan bir bina tasarlamanın mümkün olduğunu göstermek istedik." dedi. Projede kullanılan yerel kaynaklı biyo malzemeler, atmosferdeki karbonu tutma veya depolama gücü nedeniyle seçildi.

Feldballe Okulu

Stüdyo "Bu malzemeler beton, tuğla ve çeliğe uygulanabilir alternatiflerdir ve en önemlisi karbondioksit yaymak yerine tutan, tamamen toksik kimyasal içermeyen, yangına dayanıklı ve hem verimli yalıtım hem de harika bir iç mekan iklimi sunan malzemelerdir." dedi. Bunlar arasında ahşap kutularda sıkıştırılmış samandan yapılmış bir duvar paneli sistemi ve ahşap bir çatı bulunur. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Feldballe Okulu

İçeride ankastre mobilyalar için işlenmemiş kontrplak kullanılır ve ayrıca duvarlarda açıkta bırakılır. Eğimli çatıların altında yer alan sınıflarda ahşap kirişler ve her yerinde görünür kalan hasır panel tavanlar da sıcak bir atmosfer yaratmaya yardımcı oluyor. Binanın çatısındaki güneş panelleri iç kısımları doğal olarak havalandırılırken, ona güç sağlamak için elektrik üretir. Bu doğal havalandırma sistemine cepheden havayı çeken, filtreler şeklinde kullanılan, hızla büyüyen bir deniz yosunu türü olan erişte otu yardımcı olur. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış.

Henning Larsen "Doğal malzemeler uzantıya sıcak ve davetkar bir ifade katıyor ve geniş havalandırma kanallarına veya asma tavanlara gerek olmadığı için odalar geniş ve yüksek tavanlıdır. Samanın geçirgen özelliği nemin sızıntısına izin veriyor ve iç duvarlar, difüzyon özelliklerini destekleyen kil sıvadan oluşuyor." dedi.

Feldballe Okulu

Henning Larsen'e göre sürdürülebilir mimari binanın karbon ayak izi 50 yıllık bir kullanım ömrü boyunca her yıl m2 başına altı kilogram karbondioksite eşit olacak. Bu şu anda tüm inşaat projelerinin her yıl m2 başına 12 kilogramdan daha az karbondioksit tutmasını gerektiren Danimarka standartlarını aşıyor.

Stüdyo "Bu hedefler operasyonel emisyonlardan üretim malzemeleri ve bunların montajı ile ilgili emisyonlara kadar projenin genel ayak izi ile ilgilidir. Referans olarak Avrupa ortalaması m2 başına 500 ila 1.000 kilogram karbondioksit anlamına geliyor." dedi.

Feldballe Okulu

Henning Larsen ayrıca, uzantının gelecekte kolayca sökülüp yeniden kullanılma veya geri dönüştürülme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kramhøft "Sürdürülebilir mimari projenin etkisinin gerçek ölçüsü, Feldballe Okulu'nun birçok çocuğuna ve yıllar boyunca yerel topluma ne sunacağında yatıyor. Şimdiye kadar materyal seçiminin öğrenciler ve öğretmenler için sağlıklı ve keyifli bir öğrenme ortamına elverişli olduğu kanıtlanmıştır." dedi. 

Feldballe Okulu

Kopenhag merkezli Henning Larsen, Danimarkalı mimar Henning Larsen tarafından 1959 yılında kurulan bir mimarlık stüdyosudur. 2019 yılında Avrupa Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. Stüdyo ayrıca yakın zamanda otomobil üreticisi Volvo için toplu ahşap bir merkezi ve Kopenhag'da trapez çatılı ahşap bir kiliseyi tamamladı.

Stüdyo biyo bazlı malzemelerin kullanımının sektördeki alımını teşvik edeceğini ve inşaatta karbon emisyonlarını azaltmak için daha fazla çabaya yol açacağını umuyor. Stüdyonun İnovasyon Direktörü Jakob Strømann-Andersen "Politikacıların yeşil gündemi zorlamasını bekleyemeyeceğimizi biliyoruz, öncelikle tasarım kararlarımızın ağırlığıyla yüzleşmeli, uygulamalarımızı değiştirmeli, kendimizi geliştirmeli ve sektörümüzü zorlamalıyız." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)