Henning Larsen'in Klaksvík Kürek Kulübü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
KLAKSVÍK: DÖNÜŞÜM İÇİNDE BİR KASABA

Henning Larsen'in Faroe Adaları'nın en büyük ikinci kenti olan Klaksvík için hazırladığı kent planının merkezinde yeni bir simge yer alıyor: Klaksvík Row Club. Bu bina sadece sporcular için işlevsel bir alan değil, Faroe spor mirasının bir kutlaması ve hem yerel halk hem de ziyaretçiler için hoş bir yer. Doğal bir fiyort boyunca tünemiş olan Klaksvík Row Club, eğimli yeşil çatısı ve ahşap cephesiyle tanınan bir kültür merkezi olarak kendini kanıtlıyor. Henning Larsen'in 2018 yılında başlattığı çok yönlü kentsel plan, yaya erişimine ve canlı kamusal alanlara öncelik veriyor. Çocuk buz pateni pisti ve merkezi plazanın yanı sıra Row Club, topluluk etkileşimine odaklanan bu odağı örnekliyor. Mimarlar daha geçen yıl Faroe Adaları'nın en büyük kenti Tórshavn için ahşaptan bir üniversite binası önerisi ortaya koymuş.

Klaksvík Row Club

HENNING LARSEN KÜREK SPORUNUN MİRASINI KUTLUYOR

Henning Larsen mimarları, Klaksvík Row Club'ın tasarımıyla, Faroe kültürünün derinliklerinde yer alan kürek sporunun önemini kutluyor. Burada sporcular, UNESCO tarafından tanınan somut olmayan kültürel mirasın sembolü olan geleneksel ahşap tekneleri kullanarak yıl boyunca antrenman yapıyor. Kulübün tasarımı bu mirasa saygı duruşunda bulunuyor.

Klaksvík Row Club

BİR KAYIKHANEDEN DAHA FAZLASI

Henning Larsen imzalı 620 m²'lik Klaksvík Row Club, hem işlev hem de kullanıcı deneyimine öncelik veriyor. Tekne depolama alanından doğrudan rıhtıma açılan geniş kapılar suya kolay erişimi kolaylaştırıyor. İçeride, açık ahşap iç mekan eğitim ve sosyalleşme için alan sağlar. Büyük pencereler ve bir çatı katı alanı çarpıcı manzaralar ve bol miktarda doğal ışık sunuyor. Proje, kayıkhane rolünün ötesine geçiyor. Burası etkinliklere ve sergilere ev sahipliği yapan, Faroe tekne yapımının zaman içinde gelişen zanaatını sergileyen halka açık bir mekan. Sıcak aylarda, açık alan bir kafe ile canlı bir şehir köşesine dönüşerek topluluk deneyimini daha da geliştiriyor.

Klaksvík Row Club

Jacobsen, "Basit bir tekne depolamanın ötesine geçen bir alan yaratmak istedik," dedi. “Açık tasarım topluluk kullanımını teşvik ediyor.”

Klaksvík Row Club

Klaksvík master planı, yaya erişimine öncelik verme ve kamusal alanları genişletme planlarıyla birlikte devam ediyor. Henning Larsen'in tasarımı adaptasyona olanak tanıyarak kentin organik olarak gelişmesini sağlıyor. Şimdi bir kültür evi olan eski postane, Klaksvík'in dinamik geleceğine olan bu bağlılığı gösteriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)