Japonya'nın En Yüksek Gökdeleni Tokyo'da

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li stüdyo Pelli Clarke & Partners, Tokyo'daki Azabudai Hills gelişiminin bir parçası olarak Japonya'nın en yüksek gökdeleni olan Mori JP Kulesi'ni tamamladı. 330 metre yüksekliğindeki cam kaplı Mori JP Kulesi, Tokyo'nun ilk süper gökdeleni ve yine Pelli Clarke & Partners tarafından tasarlanan Osaka'daki 300 metre yüksekliğindeki Abeno Harukas'ı geçerek Japonya'nın en yüksek binası olma özelliğini taşıyor.

Tokyo'nun Minato bölgesinde yer alan Mori JP Kulesi, Pelli Clarke & Partners'ın Japon geliştirici Mori Building ile iş birliği içinde ana planını yaptığı Azabudai Hills gelişiminin bir parçasını oluşturuyor. Tokyo'da erişilebilir yeşil kamusal alanlara sahip yeni bir merkez yaratmayı amaçlayan proje, stüdyo tarafından tasarlanan iki gökdeleni ve Heatherwick Studio tarafından tasarlanan dalgalı yeşil çatılara sahip bir dizi binayı içeriyor.

Mori JP Kulesi

Gökdelen, zeminde ve zirvede incelen kavisli bir cepheye sahip. Tepesinde lotus çiçeklerinden esinlenilmiş taç yaprağı benzeri bir taç bulunur. Pelli Clarke & Partners kurucu ortağı Fred Clarke, "Binalarımız her zaman iki önemli şey yapar: yere belli bir şekilde ulaşırlar ve gökyüzüne belli bir şekilde ulaşırlar." dedi.

Stüdyo ortağı Mitch Hirsch'e göre Mori JP Kulesi, Japonya'daki gökdelenlere özgü büyük bir yapısal çekirdeğe ve zemin plakasına sahip; bu da onu Londra ve New York'ta sıklıkla görülen ince gökdelenlerden daha geniş yapıyor. Pelli Clarke & Partners, binanın geniş görünümüne karşı kavisli bir silüet tasarladı ve her cephenin ortasına, görsel olarak dört ince bölüme ayıran dikey havalandırma panjurları şeritleri ekledi.

Mori JP Kulesi

Hirsch, "Binayı şekillendirdik, böylece gökyüzüyle buluşmak üzere sivrilmeye başlıyor ve silüet olarak bir taç oluşturuyor, bu da şehir için tanınabilir bir özellik haline geliyor." dedi. "Ayrıca aşağı inerken sivrilecek şekilde şekillendirdik, böylece nihayet yere ulaştığında, orantı açısından kontrol edilebilir bir şey haline geliyor" diye devam etti.

Hirsch, "Yaptığımız ikinci şey, bu binayı ele almak ve her cephenin ortasında dört demet oluşturacak şekilde mazgal oluşturmaktı" diye ekledi. "Bu, binayı daha ince ve zarif hale getiriyor."

Mori JP Kulesi'nin kuzeye bakan tarafına su ögeleri ve açık hava oturma alanlarıyla süslü yeşil bir plazadan giriliyor. Güney tarafındaki açık köşede, caddeyi üst katlardaki ticari alanlara bağlayan bir yürüyen merdiven bulunuyor.

Hirsch, "Yere ulaştığında çok şeffaf, davetkar ve erişilebilir hale geliyor." dedi. "Binanın hem cadde tarafından hem de kamuya açık yeşil alan ve toplanma alanından toplumu karşılaması gerekiyor."

Mori JP Kulesi

En üstteki 11 katta daireler yer alırken, gökdelenin başka yerlerinde çalışanlar için Tokyo'nun silüetine bakan ofisler ve restoran tesisleri bulunuyor. Projenin bitişiğindeki gökdelenler ilave konaklama birimleri içeriyor. 53 katlı Residence A'da 320 daire ve lüks bir otel yer alırken, Residence B tamamlandığında 970 daireye sahip olacak.

Pelli Clarke & Partners, Azabudai Hills ana planını bölgeye hareket ve faaliyet getirmek için tasarladı. Mevcut konut birimlerinin yerine konut gökdelenlerinin yanı sıra yeşil kamusal alan, perakende, gıda pazarı, sanat galerileri ve Tokyo'daki İngiliz Okulu inşa edildi.

Clarke, "Merkezi gerçekten yeniden inşa etmedik, aslında bir merkez yarattık." dedi. "Burada bir merkez yoktu, yüzyıllardır kimsenin görmediği, hissetmediği ya da anlamadığı gerçekten güzel topografik özelliklere sahip eski bir mahalle vardı, bunun nedeni de çoğunlukla çok küçük, alçak evlerden oluşan bu örtüyle kaplı olmasıydı." "Manzaralı ve kendine has bir güzelliği vardı ama belli ki uzun ömürlü olmayacaktı."

Mori JP Kulesi

Pelli Clarke & Partners, Tokyo'daki Mori Binası için bir dizi başka gökdelen daha tamamladı. Stüdyo, Mori JP Kulesi'nin diğer gökdelenlerine benzer kavisli şekliyle "markalı bir silüet" yaratmayı ve Tokyo'nun başka yerlerinde görülen dikdörtgen gökdelenlerden farklı olmasını amaçladı. Clarke, "Tokyo'nun silüetine bakarsanız neredeyse her zaman çok basit dikdörtgen prizmalar görürsünüz, bu nedenle Mori ile fikrimiz, silüete baktığınızda bir Mori hedefi olduğunu anlayabileceğiniz markalı bir silüet yaratmaktı." dedi.

Mori JP Kulesi

Pelli Clarke & Partners'ın diğer yüksek binaları arasında Mexico City'deki en yüksek gökdelen ve 2019'da "en iyi yüksek bina" seçilen San Francisco'daki en yüksek gökdelen yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)