Kaliforniya'da Sürdürülebilir Teleskopik Ağaç Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li Artistree Home şirketi, Kaliforniya'nın Sonoma County bölgesinde yerden yükseltilmiş, tonozlu bir ağaç ev tasarladı. 2023 yılında tamamlanacak olan ve Spyglass by Hometree olarak bilinen son tasarım, Occidental, Kaliforniya'da 11 dönümlük (5 hektar) ormanlık bir arazide 28 m2'lik bir konut.

Artistree Home'dan proje tasarımcısı Will Beilharz, "Spyglass'ın tasarımı, düşen bir yaprağı içinden bakmak için küçük bir tüpe dönüştüren o tuhaf çocukluk anından geldi." dedi. "Her iki ucunda dinamik bir kesim bulunan silindirik şekil, katlanmış yaprağın dinamik hareketini üstleniyor."

Ağaç Ev

Tasarım, güverte yapısını tutan büyük bir kızılağaç ağacını merkez alıyor. Siyah metal güverte, tek basamaklı bir giriş köprüsüyle yamaçtan dışarı doğru çıkıyor. Yerden 8 metre yükseklikte duran ev, çevreye verilen rahatsızlığı en aza indiren ince çelik direkler üzerinde yükseliyor. Tüpün dış yüzeyi, kızılağaç kabuğunun rengini ve dokusunu taklit etmek üzere tasarlanmış pas dokulu metal elmas kiremitlerden oluşuyor. 

Doğrusal ev bir giriş yolu, geçişli mini mutfak ve alanın eğrisini takip eden penny yuvarlak fayanslı banyo ile kompakt bir yapıya sahip. Planın merkezinde, sedir jakuzili arka terasa açılan yatak odası yer alıyor. Tüpün iç profilinde, uzantı ve oyulmuş bir kütüğün içinde yürümeyi anımsatan oluk paneller, alttan yaşam alanına ve terasa kadar devam ederek ormana bakış açısını güçlendiriyor.

Ağaç Ev

Arka duvar tamamen camla kaplı olup doğayı çerçeveleyen ve terasın ortasından yükselen ağaca bakan bir açıklık yaratıyor. 

Beilharz sözlerine şöyle devam etti: “Tasarımda kaprisin etkisini asla küçümsemeyin. Yapılarımız ilham verici, doğa odaklı deneyimlerin zamansız olduğunu ve herkese derin bir düzeyde hitap ettiğini defalarca kanıtladı.  Yapıyı tasarlamış olsam bile, mekanın aynı anda hem sakinleştirici hem de heyecan verici olabilmesi beni hala etkiliyor - bir spa ve oyun alanının birleşimi gibi." 

Ağaç Ev

Dış cephe ahşap kaplaması PEFC sertifikalı ve termal olarak modifiye edilmiş Thermory Scots Pine'dır, bu arada bir ısı pompalı su ısıtıcısı gerekli enerjiyi azaltır. Sürdürülebilir rezidans Hempwool çıtaları, bir kat kapalı hücreli sprey köpük ve bir radyant bariyer ile üç kat yalıtıma sahip. Malzemeler genel karbon ayak izini azaltıyor ve küçük bir mini-split ağaç ev için ısıtma ve soğutma yükünü yönetiyor.

Ağaç Ev

Beilharz, "Spyglass ünitemizi hem lüks hem de kopyalanabilir olacak şekilde tasarladık, böylece mülkün arazisine ve manzaradaki ağaçlara göre temeli değiştirme özelliğine sahip prefabrik bir ünite olarak sunuyoruz.”  dedi. "Eğer işimizi doğru yaptıysak, mekâna ilk kez adım atan konuklar ağaçların arasında buldukları o genç keşif heyecanını yaşamalı."

Ağaç Ev

BIG, benzer bir köprü erişimini kullanarak İsveç Laponya'sında bir ağaç ev oteli inşa etti ve üzerini kuş evleriyle kapladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)