Karma Kullanımlı Bina Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
One Ashley Road, Kuzey Londra'daki Tottenham Hale'in yenilenmesinde amiral gemisi projesi. Londra merkezli ünlü mimarlık stüdyosu Alison Brooks Architects tarafından tasarlanan proje, hem topluluk hem de mekana dayanan karma kullanımlı bir gelişme.

One Ashley Road, bir emlak geliştiricisi ve kentsel dönüşüm uzmanı olan Related Argent tarafından görevlendirildi. Proje, Tottenham Hale'in yeni evler, mağazalar, restoranlar, kafeler, ofis alanları ve daha fazlasını kapsayan bir ana planı olan "Heart of Hale"e açılan kapıyı işaret ediyor. Tottenham Hale, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, birçok yeni fabrika ve çalışma evinin inşası da dahil olmak üzere önemli bir kentleşme sürecinden geçti (klasik Berol Eagle kaleminin üreticisi olan Eagle Pencil Company fabrikası buna bir örnektir). One Ashley Road, bölgenin büyük ölçekli yeniden geliştirilmesinin bir parçası olup, sanayi sonrası ve trafiğin hakim olduğu bir ulaşım merkezini, sakinlerinin yaşam kalitesini artıran yaşanabilir bir mahalleye dönüştürüyor.

One Ashley Road

Yeni proje, üç perakende ve ofis alanı seviyesinin üzerinde yer alan 183 daireye ev sahipliği yapan iki konut kulesinden oluşuyor; kuleler bir avlu blokunun iki yanını çerçeveliyor. Alison Brooks Architects, "Tasarım tarihi, mevcut ve yeni ortaya çıkan bağlamın özelliklerine cevap veriyor." dedi. "Yeni bir ulaşım kavşağının kuzey kenarını tanımlıyor ve dinamik yeni bir mahalleye eşik görevi görüyor." (One Ashley Road, Tottenham Hale Metro, tren ve otobüs istasyonlarına bakıyor.)

One Ashley Road

Projenin yönlü formu, belirgin dikeyliği ve sütunlu yapısı yerli yerinde: Tasarım, bölgenin endüstriyel geçmişine, özellikle de bitişikteki Berol House'a (eski 1907 Eagle Pencil Company fabrikası) gönderme yapıyor. One Ashley Road'un turuncu tuğlalı dış cephesi ve metal iç kaplaması, klasik Berol Eagle kaleminin grafik renklerinden ve altıgen şeklinden ilham almış. Alison Brooks Architects, "Bunlar resmi olarak binanın mimarisindeki soyut yüzey desenleri olarak tercüme edildi." dedi. Ayrıca yeni bir yaya geçidi, One Ashley Road'u Berol House'un avlusuna bağlıyor.

Projenin kademeli kütlesi, üçüncü kat seviyesinde sakinler için özel bir podyum avlusu ve ortak çalışma alanının yanı sıra yedinci katta ortak bir çatı bahçesi yaratıyor. Orta yükseklikteki ölçek, iki konut kulesi ile kamusal alan arasındaki geçişi yumuşatmaya yardımcı oluyor. Parıldayan, yönlü yağmur perdesi kaplaması ve iç podyum cephelerindeki prefabrik, cıvatalı balkonlar, ışığı yükseltilmiş avluya yansıtıyor. Cadde seviyesinde, perakende satış birimleri çubuk perde duvarlarla kapatılıyor ve üç kat yükseklikteki giriş lobileri, trafiği azaltan ve barınak sağlayan bir sütunlu yapıyla sınırlanıyor.

One Ashley Road

One Ashley Road'un yoğun bir ulaşım merkezinin yanında yer alması, Londra Metrosu'nun getirdiği kısıtlamaların üstesinden gelinmesini gerektirmiş. Projenin tasarımı, arsanın içinden geçen iki Victoria hattı tünelinin varlığına önemli bir ustalıkla yanıt veriyor: Alison Brooks Architects, "Proje ekibi, iki kuleyi ve ilgili kazıklarını tünellerin her iki tarafına stratejik olarak yerleştirerek, Londra Metrosu altyapısından kaynaklanan yükleme, akustik ve titreşim gereksinimlerini karşıladı." dedi.

One Ashley Road

Kademeli kütle ve ortak yeşil alanlar, sitenin benzersiz koşullarına yönelik bu yaklaşımın bir sonucu. Bu ortak alanlar, sakinlere sosyalleşme ve açık havada soluklanma fırsatı sunar.

Sürdürülebilirlik

One Ashley Road, BREEAM "Çok İyi" derecesini elde etti ve operasyonel karbon tasarrufu Greater London Authority'nin hedeflerini yüzde 48 oranında aştı. Binanın somutlaştırılmış yapısal karbonu 168 kgCO2e/m2. Bina, çevresel performansının iyileştirilmesine yardımcı olan bir Bölgesel Enerji Ağına bağlı. Ek enerji verimli stratejiler arasında fotovoltaik panellerin kullanımı, akıllı ölçüm ve enerji yönetimi yazılımı yer alıyor. One Ashley Road'un inşaatı ayrıca yüksek yalıtımlı bir bina kabuğuna sahip. Mükemmel ulaşım bağlantıları nedeniyle araç park yeri en aza indirilmiş - sadece 11 engelli park yeri var.

One Ashley Road

Katlar: 20 ve 14 

183 daire: 11 stüdyo, 97 tek yataklı, 64 iki yataklı, 11 üç yataklı

Saha büyüklüğü: 0,3188 ha (0,79 dönüm)

Boyut: 20.600 m² (221.737 fit kare)

Brüt İç Alan: 18.784 m² (202.189 fit kare)

Konut Net İç Alanı: 11.338 m² (122.041 fit kare)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)