Kirkland Fraser Moor'un Kemerle Kaplı Modern Yapısı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz stüdyo Kirkland Fraser Moor, İngiltere'nin Hertfordshire kentinde çapraz lamine ahşap bir kemerle kaplı Ashraya adında modern bir ev inşa etti. Ev Aldbury köyünün yakınında inşa edilmiş ve olağanüstü Chiltern Hills Area of Outstanding Natural Beauty'de yer alıyor. Ev çim kaplı kemerli bir çatısı ile hem çağdaş hem de manzaraya entegre olacak şekilde tasarlanmış.

Kirkland Fraser Moor'un Kurucu Ortağı David Kirkland "Ana konsept yeni konutun araziden ve bağlamdan "ortaya çıkmasını" sağlamak için bina ve peyzajı sorunsuz bir şekilde bütünleştirme arzusuyla yönlendirildi. Site Chiltern Hills Area of Outstanding Natural Beauty içinde açık kırsal manzaralara sahiptir ve yüksek oranda korunur." dedi.

Çarpıcı iki katlı ev, müşterinin bol ışık arzusuyla birlikte evin tasarımına ilham veren tarihi duvarlarla çevrili bahçeye bitişiktir. Yapı çakmak taşı duvarlı, dairesel bir alan içinde yer alır. Zemine gömülmüş ve komşu duvardan daha alçak olan çapraz lamine ahşaptan yapılmış bir kemer ile örtülmüş. 

Kirkland "Binanın kendisi çok basit bir dikdörtgendir ancak kemerli çatı ile birlikte organik ve doğal bir akıcı form sunan kavisli bir avlu manzarası içine yer alıyor. Avlunun çakmak taşı duvarları, tarihi öneme sahip mevcut çakmak taşı duvarları genişletmek için tasarlanmış." dedi. 

Çapraz lamine ahşap (CLT) kemerin altında, evin odalarının çoğu zemin katta bulunuyor. Büyük bir mutfak ve yemek odası, oturma odasından evin merdivenleriyle ayrılmış ve bu alandan iki yatak odasına erişiliyor. Ana yatak odası, dördüncü yatak odası ile bir ofis yukarıdaki asma katta yer alıyor. Bodrum katında bilardo odası, oyun odası, oturma odası ve sanat stüdyosu bulunur.

Kirkland Fraser Moor, evin karbon ayak izini azaltmak için evin yapısında ve iç duvarlarında doğal malzemeler kullandı. Bu yüzden mimar sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeleri tercih etmiş. Bodrum ve asma kat prekast betondan, çatı çapraz lamine ahşaptan ve iç duvarların çoğu tebeşir bloklarından yapılmış. 

Kirkland "Çatı karbon ayak izini azaltmak ve betonla sıcak bir kontrast sağlamak için çapraz lamine malzemeden yapılmıştır. Beton gibi görünen şeylerin çoğu aslında ham tebeşir bloklarından ve taş gibi görünmesi için cilalanmış kil sıvadan yapılmış iç bölme duvarlardır. Duvarların betonla birlikte her mevsim konfor seviyelerine büyük ölçüde katkıda bulunan termal kütledir." dedi.

Birleşik Krallık planlama yasalarının Paragraf 80 olarak bilinen ve kırsal bölgelerde "olağanüstü kalitede" evlerin inşa edilmesine izin veren bir bölümü uyarınca kırsal eve planlama izni verildi. Kirkland "Paragraf 80 bu tür projelerin geliştirilmesi için küçük bir başlangıç ​​noktası sağlar ancak süreç çok risklidir ve ölçümler çok özneldir, bu nedenle süreç tartışmalı olabilir. Proje, yerel topluluktan muazzam bir destek aldı ve başlangıçta reddedilse bile bunu tersine çevirmeyi başardı." dedi. 

Resmi olarak Bölüm 79 olarak bilinen bu kurala göre tamamlanan başka bir ev de düz çizgili kırmızı tuğla duvarın arkasına gizlenmiş kırsal bir Devon Pasif Evi'dir. Kent'te mimar Charles Holland da yönetmelik kapsamında onaylanan bir ev tasarladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)