EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Londra Tasarım Bienali ve Chatham House Kriz İçin Tasarım Çağrısı Yapıyor

Londra Tasarım Bienali ve Chatham House, tasarımcılara, dünya çapında kriz konularını ele almaları yönünde bir çağrıda bulunduklarını duyurdu. Kriz Çağında Tasarım Rezonansı olarak adlandırılan girişim, dört kilit alanda kritik sorunlara radikal tasarım çözümleri hedefliyor. Konu başlıklarını Sağlık, Çevre, Toplum ve İş olarak sıralamak mümkün. Duyurunun ardından da Bienalin 2021 senesine kadar ertelendiği haberini görüyoruz.

Elliyi aşkın uluslararası tasarımcı, akademisyen, girişimci ve iş lideri 1 Temmuz 2020'de çevrimiçi bir portal aracılığıyla yayınlanacak çalışmaları oluşturmak üzere dört ana grupta çalışacak. Çalışmalar için belirlenen son teslim tarihi 31 Haziran. Kriz Çağında Tasarım Rezonansı temasını merkez alan bu sanal yuvarlak masa toplantıları dünyanın her tarafından tasarım topluluklarına ve halka açık bir davet sunacak.

Londra Tasarım Bienali Başkanı Sir John Sorrell konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Sıkıntılı zamanlarda yaratıcılık hep artar. Bu yeni büyük ortaklık, tüm dünyadaki tasarımcıların, insanlığın karşılaştığı bazı kritik sorunların çözülmesine yardımcı olabilecek fikirleri nasıl yaratacaklarını gösterecek. Dünyanın dört bir yanından gelen tepkileri görmek beni heyecanlandırıyor. ”

Haziran ayında Chatham House ve London Design Bienali liderleri, profesyonelleri, akademik uzmanları ve tasarımcıları bir araya getirecek.Dört gruba başkanlık yapacak isimler ise şöyle: Alice Rawsthorn, Tasarım eleştirmeni, yazar, Kara Hanson, Sağlık Sistemleri Ekonomisi, Prof, LSHTM (Sağlık); Lisa Witter, Kurucu Üye, Apolitical, Ben Terrett, CEO Dijital Halk Topluluğu (Toplum); Shirley Rodrigues, Eyalet Çevre ve Enerji Departmanı Başkan Yardımcısı, Keith Priest, Mimar,Kurucu Fletcher Priest (Çevre); Lucy Parker, Brunswick Group, Prof.Jeremy Myerson, Helen Hamlyn Tasarım Bölümü Prof, RCA (İş).

Yönlendirme grupları gelen tüm çalışmaları değerlendirecek ve alanında çığır açan kavramların kısa bir listesini oluşturacak. Liste, Eylül 2020'den itibaren Chatham House ve London Design Bienali tarafından yayınlanacak ve sergilenecek ayrıca Haziran 2021'de Somerset House'daki Londra Tasarım Bienali sergisinde yerini alacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)