Mecazen Değil Gerçekten Uçurumun Kenarında Yaşamak

Bu sayımızda ‘Sıra Dışı Yaşam Alanları’ bölümümüzün konuk porjesi; Yunanistan’ın Santorini Caldera adasında, tamamen uçurumun içine gömülü olarak inşa edilecek olan ilginç bir ev... CASA BRUTALE. Ege denizi manzaralı bir yamaçta yer alan bu çılgın proje ismini, acımasız anlamına gelen brutal kelimesinden alıyor. 

Bu sayımızda ‘Sıra Dışı Yaşam Alanları’ bölümümüzün konuk porjesi; Yunanistan’ın Santorini Caldera adasında, tamamen uçurumun içine gömülü olarak inşa edilecek ilginç bir ev... Aslında hem ilginç hem de ürkütücü demek daha doğru olacak çünkü; içinde yaşamak biraz cesaret istiyor, evin neredeyse her noktasından uçurum manzarasını görmek mümkün... 

OPA (Open Platform For Architecture) tarafından tasarlanan Casa Brutale; Ege denizi kenarında bir uçurumun kıyısında yer alıyor. Laertis Antonios Ando Vassiliou ve Pantelis Kampouropoulos isimli iki Yunan mimar tarafından tasarlanan bu sıradışı ev, denizi gören yüksek bir uçurumun kenarına yerleştirilmiş. Projeyle ilgili, tek eksiğinin James Bond ve garajda duran görünmez bir Aston Martin olduğu hatta kötü adam sığınağı pazarına yönelik atılmış büyük bir adım olduğu yönünde mizahi yorumlar da yapılıyor. Ve hatta daha fazla kötü adam puanı elde etmek için havuzu köpekbalıklarıyla da doldurabilirsiniz, ancak bu durum yatak manzarasını biraz rahatsız edici kılabilir.

Mimar: OPA Açık Mimari Platformu
Proje Yılı: 2015
Fotoğraflar: OPA Works

Ege Denizi üzerindeki tepelere yerleştirilmiş olan yapı, OPA’nın kelimenin tam manasıyla “çığır açma” sözü verdiği bir proje.

Ege Denizi üzerindeki tepelere yerleştirilmiş olan yapı, OPA’nın kelimenin tam manasıyla “çığır açma” sözü verdiği bir proje. Casa Brutale’nin muazzam cam cephesi Ege Denizi’nin etkileyici güzelliğini içeri alıyor.

Mimaride Brutalism akımının en ilginç örneklerinden biri olacağa benziyor. 

Yalın ve basit bir şekilde tasarlanan bu ev gösterişten uzak bir duruş sergiliyor. Yüzeyde bir yüzme havuzu ile aşağı inen basamaklar haricinde peyzaja hiçbir etkisi yok. Bu basamaklardan aşağı inildiğinde evin bütün vurgusu ortaya çıkıyor; uçuruma yaslanan inanılmaz cam cephe, Ege Denizi’nin büyüleyici manzarasını bütün eve dahil ediyor. En üst kata yerleştirilen havuzun altı dayanıklı camlar ile kaplanmış, böylece havuzun altında konumlandırılan oturma odasında güneş ışığını ve havuzda yüzenleri rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Uçuruma bakan kısmı yine tamamen dayanıklı camlar kullanılarak inşa edilmiş.

Güçlendirilmiş cam ve sudan oluşan bir çatıya sahip olan ev yürek hoplatan dizaynıyla modern ve etkileyici bir konut projesi. Ayrıca toprağa gömülmesine rağmen suda kırılarak gelen gün ışığını gün boyunca eve dolduran havuz, sakinlerine ilginç bir yaşam alanı deneyimi yaşama imkanı vermekte.

Ahşap, cam ve çelik gibi yalın ve net  materyaller ile tasarlanan bu konut neresinden bakarsanız bakın harika bir manzara garantisi veriyor.

OPA, bu sıra dışı tasarımda malzeme seçiminde oldukça ihtiyatlı davranmış. Ham çimento yüzeyler ile ahşap ve demirden oluşan levhalar projenin diğer kısımlarını oluşturarak ana merdivenler etrafında açık bir yaşam alanı ile asmakat zemin üzerine bir büyük yatak odası ortaya koymuş. Tamamen çimento dökümden yapılı yataktan inanılmaz su manzaraları görmek mümkün. Bütün tasarım tabiat ve yüzme havuzu ile soğutulmakta ve tasarımın uygunluğu sayesinde tepeden sökülen büyük kayalar haricinde doğaya herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamakta.

OPA tarafından tasarlanan Casa Brutale resmi olarak 2015 yılının Temmuz ayında lanse edildi. Duyurunun ardından dünyanın ilgisini çekmeyi başaran proje çok sayıda yayın ve tasarım platformu tarafından ilgi görerek birçok yerde paylaşıldı. 

OPA kısa bir süre önce Lübnan Beyrut’ ta  ‘Casa Brutale’ yapımına başlayacağını  duyurdu. 

Beyrut’ta hayata geçecek olan ‘Casa Brutale’ daha spesifik olarak, 1600 metre rakımda 150 metre zirveye Beyrut dışında özel Faqra dağın üzerine inşa edilecek. Proje ilk konsept noktasından beri büyüdü ve  250 m2 olarak planlanan uçurum kenarı evi altı kişinin yaşamasına olanak tanıyacak ve üç arabalık bir yer altı otoparkı yapılacak.  Projenin bütçesi 2.5 milyon Dolar olarak tahmin ediliyor. İnşaatın ise 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Güçlendirilmiş cam ve sudan oluşan bir çatıya sahip olan ev, yürek hoplatan dizaynıyla modern ve etkileyici bir konut projesi.

Projenin zorlu ve heyecan verici mühendislik hizmetlerini küresel danışmanlık şirketi ARUP üstlendi.  Proje, yaratıcısı OPA Lübnan’ın yerel mimarlık  ofisi SAA (Sarkis Azadian Mimarlar) ve Amsterdam’daki Arup ekibi ile işbirliği içinde yürütülmekte.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)