EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Off Grid House, Avusturalya

Avustralya'nın Mavi Dağları’nın ormanlarında yer alan Anderson Architecture’ın tasarladığı Off Grid House, uzak bölgelerde sürdürülebilir yaşamın sınırlarını zorlayan deneysel bir konuttur.

Off Grid House, Avusturalya


Ev, 30.000 litrelik su tanklarını beslemek için zıt yönlere meyilli, dik çatıları olan iki kabine bölünmüştür. İlk kabin uyku alanları için tasarlanmış ve gece konforu en üst düzeye çıkarmak için gün boyunca pasif güneş enerjisi performansından yararlanır. İkinci kabin ise açık plan mutfak, yaşam ve yemek alanını içermektedir. Çatısı kuzeye doğru açılıdır ve eve güç sağlayan güneş panellerini desteklemek için idealdir. Güneş sistemi o kadar sağlamdır ki, yedek bir jeneratöre ihtiyaç duymadan ev için yeterli enerji sağlar.

Off Grid House, Avusturalya

Yaşam alanının cam kapıları, iç mekân ile uçurumun kenarına bakan veranda arasındaki sınırı bulanıklaştırmak için tamamen açılır. Sundurma zemin kaplaması, düşük karbonlu magnezyum oksit levhadan yapılmıştır ve %60 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerikle kaplanmıştır.

Off Grid House, Avusturalya

Arazi, çeşitli detayların tasarımını belirlemede çok önemli bir faktördü. Araziden temin edilen Stringybark kerestesi, iç yapının yanı sıra mobilya ve doğrama için de kullanıldı. Ateşe dayanıklı çimento kabuğu ve düşük karbonlu çimento zemin kaplaması, orman yangını saldırılarına dayanabilir ve haşerelere karşı dayanıklıdır. Pencerelerin üzerindeki motorlu perdeler ayrıca yangından korunma işlevi görür ve sundurmanın üzerindeki büyük metal levha, evi dikey olarak kapatmak için aşağı çekildiğinde hem gölgeleme ekipmanı hem de alev bölgesi bariyeri görevi görebilir.

Off Grid House, Avusturalya

Termal konfor, çevre dostu sistemlerin uygulanmasını sağlayan bir diğer faktördü. Evde çift cam, hidronik döşeme içi ısıtmalı siyah oksit beton zemin ve yüksek düzeyde yalıtım kullanıldı. Eski egzoz havası, ısı geri kazanım sisteminin evin genel ve özel alanlarına kanalize ettiği temiz havayı ısıtır. Bunların tamamı, ilave ısıtma için siteden temin edilen odunlu küçük bir şömine ile desteklenmektedir.

Off Grid House, Avusturalya

Evin etkileyici termal performansı, Avustralya'nın ülke çapındaki ev enerji derecelendirme planında (NatHERS) 10 yıldız üzerinden 8.2 puan aldı. Cazip modern tarzı ve sürdürülebilir sistemleri ile Off Grid House, yeni ev ve sürdürülebilirlik kategorileri altında 2021 evler ödülleri de dahil olmak üzere birçok ödül için listelere girdi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)