Plan Mimarı Hemşirelere Zikzak Apartman Bloğu Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zikzak şekli Bangkok'taki Chulalongkorn Memorial Hastanesi'ndeki Thai stüdyo Plan Architect'in hemşire konutunun apartman bloğunda yaşayan sağlık personeli için ek mahremiyet sağlıyor. 2022 Dezeen Ödülleri için kısa listeye giren bina, 523 odaya ve elmas şeklindeki merkezi bir açıklığa sahip 26 kattan oluşuyor. Plan mimarları daireyi Tay Kızılhaç Derneği tarafından işletilen bir hastanede çalışan hemşireler için bir ev olarak tasarladı. Zikzak yapı tasarımı başarılı inşa edilmiş.

Zikzak yapı tasarımı proje mimarı Jittinun Jithpratuck, “Ana hedef hastane hemşireleri için en konforlu konaklamayı yaratmaktı” diyor. Kentin yoğun yerleşim planına yanıt olarak, plan mimarları sakinleri için yeterli mahremiyet sağlayacak bir bina tasarlamak istediler. Jithpratuck, "Taylandların yapı tasarımı Bangkok'un yoğun gökdelenlerinde, diğer binalara doğrudan bakmadan mahremiyet sağlamak ve oda boyunca doğal havalandırmaya izin vermek için her odaya yeterli alan sağlamak istedik." diye devam etti. Stüdyo, apartman bloklarına zikzak bir şekil verdi, böylece odalar doğrudan çevredeki gökdelenlere bakmıyor. Zikzak cepheler yıkıma karşı dayanıklıdır.

Zikzak yapı tasarımda her kattaki daireler merkezi bir açıklıkla ayrılan iki koridor boyunca düzenlenmiş. Bu da koridorlara daha fazla doğal ışık girmesini sağlar ve zeminden çatıya doğal havalandırmayı destekliyor. Odaların çoğu sürgülü kapı ile iki bölüme ayrılmış, bir yarısı yatak odası, diğeri ise yemek alanı, kiler ve banyoyu içeriyor. Yatak odası, mahremiyet için odanın karşı taraflarına yerleştirilmiş yataklarla iki kişi için tasarlanmış. Zikzak cephe ayıca dikkat çekici şekilde inşa edilmiş.

Köşeli olarak yerleştirilmiş balkonlar, her odadan uzanır ve yapı boyunca sarma sıraları oluşturuyor. Stüdyo, "Yurtlar yakınlardaki diğer binalara yakın olduğu için balkonları açılı olarak tasarladık" dedi. "Bu, diğer binaların doğrudan görüş hattını engeller ve bölgeye daha fazla güneş ışığının girmesine izin verir, bu da ağaç dikmek ve kıyafetleri kurutmak için iyidir."

Alüminyum korkuluklar ve delikli alüminyum levhalar balkonda ek mahremiyet ve gölge sağlıyor. Stüdyo, “Bu cephe ve balkon konfigürasyonu, kullanıcılarının farklı yaşam tarzlarını gizlerken, binanın basit ve sistematik tasarımını yansıtan ışık ve gölge desenleri yaratıyor” diye devam ediyor. Zikzak yapı tasarım örneği ayrıca başarılıdır.

Bloktaki diğer tesisler arasında bir kütüphane, halka açık yemek odası, ortak salon ve çamaşır odası bulunuyor. Daire ve bitişik üç bina arasında kapalı bir avlu oluşturulmuş. Yoğun hastaneden uzaktaki bu avlu, hemşireler için yeşil alanlar ve dinlenme alanları sunuyor. Stüdyo, "Hemşireler eskiden yaşadıkları yerden çok daha iyi hissediyorlar çünkü birlikte yaşamalarına rağmen hala mahremiyetleri var. O kadar iyi çalışıyor ki, diğer sakinlerin dinlenmeye ihtiyacı varken çalışmak daha kolay." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)