Uygun Fiyatlı ve Sürdürülebilir Apartman Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kanadalı mimarlık firması Figurr Architects Collective, Ottawa, Kanada'da uygun fiyatlı bir konut apartmanı olan 159 Forward Avenue'yu tamamladı. Kâr amacı gütmeyen bir konut kuruluşu olan Centretown Citizens Ottawa Corporation için bir proje olan 159 Forward Avenue, pasif ev (Passivhaus olarak da bilinir) enerji verimliliği performans standartlarına göre tasarlanmış.

Yeni bina, daha önce Ottawa Belediyesi'ne ait olan ve hizmet dışı bırakılan bir aile sığınma evinin yerini alıyor. Figurr, "Bu proje, toplum odaklı kentsel dolgunun en iyi örneğidir ve şehir için çok ihtiyaç duyulan uygun fiyatlı konutları sağlamaktadır." dedi. Binadaki 49 daire, iki ve üç yatak odalı aile birimlerinin yanı sıra bir dizi erişilebilir, "engelsiz" ev sunuyor. Arka avlu alanı, topluluk bahçelerine ve bir hizmet kulübesine, kapalı bisiklet deposuna ve sosyal alanlara erişime sahip. Küçük bir bank oturma alanı ve özenli peyzaj düzenlemesi basit ama etkili kentsel özellikler.

Apartman Binası

Binanın az katlı, dört katlı, kompakt kütlesi, görsel bir ilgi noktası sağlamak için desenleri, malzemeleri ve renkleri karıştırır - cesur turuncu vurgular özellikle dikkat çekici. Konsollu bir çıkıntı, bir sıra park yerini örter - bunun üzerinde, iki ila dördüncü katlarda bir dizi aile birimi var.

Apartman Binası

Centretown Citizens Ottawa Corporation ve onun proje geliştirme kolu olan Cahdco, hem sürdürülebilirlik hem de uygun fiyat için bir örnek teşkil edecek yeni bir binaya sahip olmak istemişler. Proje Pasif Ev sertifikası istemese de, gerekli kriterleri (müşterinin uzun vadeli vizyonu doğrultusunda) karşılayacak şekilde tasarlanmış - bu, alan ısıtma ve soğutma taleplerine, hava geçirmezliğe ve termal konfora odaklanmayı içeriyor. Sonuç olarak, Figurr, 159 Forward Avenue'nun "müşterinin daha önce inşa ettiği projelerden üç kat daha verimli" olduğunu söylüyor. Pasif Ev ile ilgili bir dizi fayda var: daha düşük enerji faturaları, bir şehrin en yoğun talepleri üzerinde daha az baskı, daha düşük karbon emisyonları ve sağlık ve refahın iyileştirilmesi.

Apartman Binası

Projenin dikkate değer sürdürülebilirlik özellikleri arasında yüksek performanslı bina kabuğu, enerji geri kazanımlı havalandırma (ERV) ile ısı geri kazanımı, üçlü cam, çatı güneş panelleri ve 49 bisiklet park yeri bulunuyor.

Figurr, "Sürdürülebilir tasarım bir proje için önemli bir ön yatırım anlamına gelebilir." dedi. "Proje, bina alanı için 0,21 ACH (Saat Başına Hava Değişimi) basınçlı ve basınçsız 0,20 Pa (Paskal) basınçta 0,20 test sonucunu elde etmesi bakımından oldukça başarılıydı; bu da önemli sonuçlardır." Binanın brüt taban alanı 46.300 fit kare (4.301 m2). Stüdyo şunları ekliyor: "Pasif Ev sertifikalı projelerin, 50 Pa'da hem basınçlandırma hem de basınçsızlaştırma için 0,6 ACH'den daha fazlasına ulaşmaması gerekiyor. Bu test sonuçları, yüklenicinin ve müşterinin şimdiye kadar inşa ettiği veya elde ettiği en iyi sonuçlardır."

Apartman Binası

İşverenin bakış açısına göre, 159 Forward Avenue'da Pasif Ev standartlarına ulaşmaya odaklanmak, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirliği birleştirmekle ilgili. Figurr, "Bu uygun fiyatlı konut projesi, tüm ekip arasında iş birliği ve ortak bir vizyonun ailelere, toplumlara ve çevreye nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor." dedi.

Apartman Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)