EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Porter Çevre Bilimleri Okulu Yaşayan Labaratuvar Olarak Tasarlanmış

Porter Çevre Bilimleri Okulu’nun (PSES) yeni yeşil evi İsrail’in ilk LEED Platin sertifikalı binasını yaratmak için tasarlandı. Enerji ve su verimliliği için gelişmiş çevre teknolojileri içeren yapı, Tel Aviv Üniversitesi kampüsünün ilk yeşil binası...

PSES Binası; sınıflar, koridorlar, ofisler, sergiler için açık alan yaratan bir orta avlu, dinlenme salonu, gri suyu arıtıp geri dönüştürmek için kullanılacak biyolojik havuz, yeşil çatı ve bir kafeterya içeriyor. İnsanı içine çeken ortak alanlar; öğrenciler ve araştırmacılar, devlet yetkilileri, sektör temsilcileri ve okul etkinliklerinde çevre kuruluşlarının üyeleri için buluşma mekanları olarak işlev görmekte.

Porter Okulu’nun ana binası olarak üzerine alacağı akademik işlevlere ilaveten PSES binası; kamuya açık bir bina ve yeşil bina araştırmaları ile ilgilenenler için geniş bir eğitim platformu olarak hizmet vermekte. Ziyaretçiler PSES binasına yerleştirilmiş; güneş ve termal enerji ile çalışan havalandırma sistemini, gelişmiş biyoiklimsel sistemleri - ölçüm & kontrol sistemleri gibi çevresel sistemleri yerinde inceleme imkanına sahip. Üniversite tren istasyonundan binaya kadar uzanan Bilim Koridoru boyunca yerleştirilmiş çevre konulu sergiler, bina turu öncesi bir başlangıç olarak hizmet etmekte.

Mimarlar: Geotectura, Chen Architects, Axelrod Grobman Architects
Yer: Tel Aviv, İsrail
Alan: 3800.0 m2
Proje Yılı: 2014
Fotoğraflar: Shai Epstein

Porter Çevre Bilimleri Okulu (PSES) tasarım ve işlevsellik açısından özgün bir ‘yaşayan laboratuvar’ olarak tasarlanmış. Bina, Ekoduvar ve güney cephesindeki Kapsül gibi özgün mimari unsurlar barındırmakta. Ayalon Anayolu’na bakan bu cephe binayı geçenlere teşhir ederek bir eğitim ve iletişim aracı işlevini yerine getiriyor. Yapı malzemelerinden kullanılan ışıklandırmaya kadar binanın her bir bileşeni için yeşil ürünler ve ileri düzeyde çevreci teknolojiler kullanılmış.

Bina, Ekoduvar ve güney cephesindeki Kapsül gibi özgün mimari unsurlar barındırmakta.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)