MAD Architects'in Sürdürülebilir Karma Kullanımlı Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MAD Architects'in Güney Amerika'daki ilk girişimi olan Qondesa, Ekvador'un başkenti Quito'da karma kullanımlı bir proje. Farklı etnik kökenlerin, ekosistemlerin ve geleneklerin bir arada yaşaması ve tarihi merkezin en az değişikliğe uğramasıyla tanımlanan UNESCO dünya mirası alanı olan proje, ekolojik bir gelecek planıyla doğayı yüksek yoğunluklu yaşama entegre etmeyi amaçlıyor.

Sürdürülebilir mimari dönen kule dinamik dış cephesiyle gökyüzüne yükseliyor, tepeye doğru sivriliyor, binanın etrafını saran sarmaşıkları taklit ediyor ve balkonlar boyunca saksılar oluşturan yeşillikler filizleniyor. Dönen form, bol miktarda doğal ışık ve manzaraya izin vererek sakinleri çevreleyen doğaya bağlar. 

Qondesa

Guayllabamba Nehri havzasındaki konumundan ve And Dağları'ndaki aktif bir stratovolkan olan Pichincha'nın doğu yamaçlarından ilham alan binanın taş renkli yükseltisi, Quito'nun eski kentinin taş cephesini onore eder.

Cephe doğal bitki örtüsüyle eşleştirilen, zarafet yayan ve şehrin silüetinde bir dönüm noktası yaratan eğlenceli organik çizgilere sahip. Bitişiğindeki Iñaquito metro istasyonu aracılığıyla Quito'nun önde gelen noktalarına kolaylıkla bağlanan yapı, iç içe geçmiş kentsel dairelerden oluşan yeşil bir bina olarak tasarlanmış. Ayrıca yapı eğlence, konut ve iş yönlerini bir araya getiren 67 hektarlık yeşil bir alan olan La Carolina Park'ın karşısında yer alır.

Qondesa

Çeşitli olanaklar ve ortak alanlar, sakinlerin binaya enerji verme konusunda kontrolü ele aldığı dikey bir topluluğu destekler. Sürdürülebilir mimari projenin başlangıcından itibaren sorumlu kaynak ve enerji kullanımının yanı sıra kapsamlı atık yönetimi yoluyla sürdürülebilirlik hususlarını dikkate alan eko-verimli mühendislik, binanın ölçeği, tasarımı ve işlevselliği ile geliştirilmiş. Özellikle sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. 

Qondesa

Sürdürülebilir mimari örneklerden Qondesa, Quito'nun yeni kentsel planının bir parçası olan ve kenti daha sürdürülebilir hale getirirken ulaşım seçeneklerini ve genel olarak yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan önemli bir gelişme.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)