Rönesans Mecidiyeköy İş Merkezinin Bahçe Çatıları BTM Optigreen ile Yeşillendi

Projesi Muum Mimarlık ofisi tarafından hazırlanan, Erke danışmanlığında LEED Gold sertifikası almış Rönesans Mecidiyeköy Plaza/Ofis binasının orta alanlarında yer alan otopark üstü bahçe çatılarda, BTM Optigreen Yeşil Çatı sistemleri tercih edilmiştir. Toprak ve bitki katmanına kadar olan tüm yalıtım ve bahçe çatı uygulamaları, BTM’nin bu segmentteki deneyimli uygulamacı bayii Levent İnşaat aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. 600m2 lik yeşil çatı alanında BTM Bitümer astar üzerine 1.kat SBS katkılı elastomerik bitüm modifiye Elastobit PE3 , 2.kat Botanik Elastobit PE3 örtü TS117582 uygulama standartına göre tam yapıştırma yöntemiyle tatbik edilmiştir.

DIN4062 sertifikasına sahip ve SBS katkılı bitki köklerine dayanımlı, yerli üretici BTM tarafından özel üretilen SBS katkılı elastomerik bitüm modiye Botanik Elastobit PE3 sayesinde kök tutucu kullanmaya gerek kalmadan katman kalınlığı ve maliyet minimize edilmiştir.


Su yalıtımından sonra üst katmanda komple BTM Optigreen (su toplama ve drenaj sağlama ) ürünleri kullanılarak sırasıyla RMS 300 nem tutucu örtü , FKD25 drenaj levhası ve Type 105 sistem filtresi serilerek toprak katmanına kadar olan bahçe çatı yalıtım uygulaması tamamlanmıştır. Toprak serimi ve bitkilendirme işinin uzmanı peyzaj firması tarafından gerçekleştirilerek bahçe çatı tamamlanmıştır.

Daha az enerji harcayıp daha çok tasarruf yaparak işletme giderlerini de düşüren bir anlayışla yapılan Rönesans Mecidiyeköy'ün, inşaası aşamasında ; %21 enerji tasarrufu , %43 su tasarrufu , %33 yerel malzeme , %46 geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı sağlanmış olup , %100 çevreci BTM Optigreen yeşil çatı sistemleri ile görsel açıdan zengin peyzaj alanları yaratılmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)